07 Aralık 2018 12:59

‘Elektrik fiyatları düşürülsün, faturalardaki paylar kaldırılsın’

CHP Milletvekili Ayhan Barut, elektrik fiyatlarına yapılan zamların geri alınmasını istedi.

Fotoğraf: CHP

Paylaş

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Meclis'te yaptığı konuşmada yurttaşların vergisiz ve ucuz elektrik tüketmesi için fiyatların düşürülüp zamların geri alınmasını, faturalardaki pay ve kesintilerin de iptal edilmesini talep etti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alan Barut, ekonomik kriz ortamında yurttaşların belini büken elektrik faturalarını gündeme getirdi. Elektriğin kullanımı hayati önem taşıyan kıymetli bir enerji türü olduğuna dikkat çeken Barut, elektrik fiyatlarının düşürülmesini, yurttaşlara vergisiz ve ucuz elektrik sunulması gerektiğini vurgulayarak iktidarı göreve çağırdı.

‘VERGİSİZ, UCUZ VE KALİTELİ OLMALI’

Elektriksiz bir yaşamın düşünülemeyeceğini dile getiren Barut, “Elektrik tüketicilere vergisiz, ucuz ve kaliteli olarak sunulmalı. Ticari bir ürün olarak değil, kamu hizmeti olarak ele alınmalıdır. Elektrik üretiminde güneş ve rüzgar gibi kaynaklara önem verilmeli, bu konuda yasal düzenlemeler yapılmalıdır” dedi.

ÇEVREYE OLUMSUZ ETKİSİ BULUNAN ENERJİ KAYNAKLARINDAN VAZGEÇİLMELİ

Nükleer enerji ve dışa bağımlı enerji kaynakları gözden geçirilmesi gerektiğini dile getiren Barut, çevre etkileri olumsuz bu tür elektrik üretim kaynaklarından vazgeçilmesini istedi. Binalarda elektrik üretimi sağlayacak teknolojik düzenlemeler kurulması için İmar Kanunu'nda düzenlemeye gidilmesi gerektiğinin altını çizen Barut, “Elektrikte dağıtım bedeli yüzde 10'un altına çekilmelidir. KDV yüzde 8'e indirilmelidir. TRT payı ve fonlar elektrik fiyatlarından kaldırılmalıdır. Yaşanan ekonomik kriz ile elektrik fiyatlarındaki yüksek artışlar herkesi olumsuz etkiliyor. AKP hükümeti her kesimden yüzde 10 indirim istemektedir. Aynı uygulamanın elektrik fiyatları içinde yapılmasını talep ediyoruz” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sırrı Süreyya Önder went to Kandıra jail to serve his sentence

SONRAKİ HABER

Meclis'te bütçe görüşmeleri yarın başlıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa