‘Borcunu bir gün bile geciktiren takibe düşecek’

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, TBMM gündeminde görüşülen 'Merkezi Takip Sistemi'ne tepki gösterdi.

07 Aralık 2018 11:38
Paylaş

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, TBMM gündeminde konuşulan Merkezi Takip sistemine ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu. İcra dairelerinin iş yükünün hafifletilmesi adı altında hükümetin gündeme getirdiği sisteme tepki gösteren CHP’li Tutdere, “Merkezi takip sistemiyle ne olacak biliyor musunuz? Merkezi takip sistemiyle faturasını bir gün geciktirenler hemen şirket ofislerinde, elektronik ortamda takibe düşecek. Takibe düşen Abuzer amca, Emine teyze ne ödeyecek biliyor musunuz? Orada bu anlattıklarımın dışında ekstra avukatlık ücreti ödeyecek, merkezi takip sistemi ücreti ödeyecek, mal araştırması bedeli ödeyecek. Dolayısıyla bu bedeller vatandaşa ekstra bir yük getirecek. Dolayısıyla şu anda tartışılmakta olan kanun teklifinde vatandaşın yararına hiçbir şey yoktur” dedi.

‘VATANDAŞI İCRALIK OLMAKTAN NASIL KURTARACAĞIMIZI KONUŞALIM’

İcra dairelerinin iş yükünün artmasını krizin göstergesi olarak ifade eden Abdurrahman Tutdere, “Bir ülkede eğer icra dairelerinde dosya sayısı artıyorsa o ülkede kriz vardır. Bir ülkede icralık olan çiftçi, köylü, esnaf, dar gelirli varsa o ülkede ekonomik kriz vardır. Burada icra dairelerinin yükünü hafifletmek için yeni takip sistemleri peşinde koşacağımıza, halkımızı, dar gelirlileri nasıl icralık olmaktan kurtarırız, bunun peşine düşmek lazım, iktidar partisinin bu konuda gayret göstermesi lazım” dedi.

Ekonomik kriz nedeniyle vatandaşın telefon, elektrik, doğalgaz faturasını ödeyemez duruma geldiğini ifade eden Tutdere, “Meclis olarak dar gelirliler, faturasını ödeyemeyenler için kolaylaştırıcı yasalar çıkarmamız gerekirken bugün büyük şirketlerin, GSM operatörlerinin, büyük zengin firmaların alacakları kısa yoldan, en hızlı şekilde nasıl tahsil edilir onun için tartışıyoruz, onun için konuşuyoruz. Milletin Meclisi, Abuzer amcayı, Emine teyzeyi nasıl icralık olmaktan kurtarırım, bunların onurunu, şerefini nasıl korurum, bu konuda yoğunlaşması gerekirken iktidar partisi zengin birkaç GSM operatörünün alacağının en seri, en hızlı şekilde nasıl tahsil edilir diye kanun teklifi getirmiş” ifadelerini kullandı.

‘İCRA YÜKÜNÜ ENGELLEMEK İÇİN ZAMLARI VE VERGİLERİ DÜŞÜRELİM’

Konuşması sırasında bir elektrik faturası gösteren Tutdere, faturanın yaklaşık yüzde 50’sinin dağıtım bedelinden oluştuğunu söyledi ve şu önerilerde bulundu:

“Mesela elektrik faturalarından iletim bedeli, kayıp kaçak bedeli, sayaç okuma bedeli ve diğer fon bedelleri ortadan kaldırılabilir veya şu anda son tarihlerde, son dönemlerde hızla faturalara eklenen zam bedelleri faturalardan düşürülebilir. Eğer siz vatandaşın icralık olmasını istemiyorsanız, icra dosya sayısının kabarmasını istemiyorsanız bu vergileri düşürün, faturalar düşük gelsin, vatandaş zamanında faturasını ödesin, icralık da olmasın, icranın yükü de artmasın, icra memurları da yığınla dosyalarla uğraşmasın. Yol bu kadar basitken, yol bu kadar yakınken gidip başka çözüm formüllerini hayata geçirmek ‘Merkezi Takip Sistemi’ adı altında yeni sistemler icat etmek kanaatimce doğru değildir.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

İstanbul'un ara sokakları hurdalık gibi

SONRAKİ HABER

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü "bağış parasıyla tatile gittiği" iddiasını yalanladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa