07 Aralık 2018 11:16

BDDK'den bankalara: Nakit çıkışı olmasın, kar payı dağıtmayın

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, BDDK’nin bankalardan bu yıl kar payı dağıtımı yapmamalarını ve nakit çıkışını engellemelerini istediğini iddia etti.

Fotoğraf: Google Street View

Paylaş

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) bankalara “Her şeyi bana sorun. İzin alın, öyle adım atın” anlamına gelen bir yazı gönderdiğini aktardı.

Yazının detaylarını köşesine taşıyan Toker, gönderilen şu ifadelerin yer aldığını belirtti:

“Dönem net kârı ile geçmiş yıllar kârlarının mümkün olduğunca bankaların bünyesinde tutulması önemlidir. Kârları dağıtmayıp bünyede tutarsanız bankaların mali yapısı sağlamlaşır.”

BDDK’nin bankalardan nakit çıkışının engellenmesini istediğini de ifade eden Toker, “BDDK, bu yazısıyla bankalardan 2018 yılı kârlarıyla, 2018 öncesinde elde edilip dağıtılmamış kâr ve yedeklerin nakit çıkışına yol açacak biçimde dağıtılmamasını istiyor. Yani her banka, yöneticilerine, çalışanlarına yıl sonunda verdiği prim ve ikramiyeleri BDDK'ya bildirecek. Bütün bunlar BDDK yetkisinde var mı? Var. Peki gerçekten sıkıntı olmasa, attıkları her adımı bankalar niye otoriteye bildirmek zorunda olsun ki?” diye sordu. (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İstanbul’da bir TIR okul duvarına çarptı

SONRAKİ HABER

12 Baro başkanı çağrısını yineledi: Genel Kuruldan kaçmayın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa