07 Aralık 2018 07:51
Son Güncellenme Tarihi: 07 Aralık 2018 15:30

Yeni Şafak, insan hakları savunucularını hedef gösterdi

Yeni Şafak gazetesi İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ile İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri’yi hedef gösterdi.

Kolaj: Evrensel

Paylaş

Hükümete yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak gazetesi Brüksel’de düzenlenen ve Türkiye’den insan hakları savunucularının konuşmacı olarak katıldığı Kürt Konferansını ‘Avrupa Parlamentosu’nda PKK şovu’ başlığı ile verdi.

Habere birinci sayfasında da yer veren Yeni Şafak, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ile İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri’yi terör destekçisi olmakla suçladı. Habere ilişkin birinci sayfada yer alan spotta “Avrupa Parlamentosu adeta teröristlerin toplanma mekanı oldu. Baştan sona Türkiye düşmanlığı yapılan konferansa teröristbaşı Öcalan’ın avukatları Mahmut Şakar, İbrahim Bilmez ve PKK destekçileri Öztürk Türkdoğan ile Gülseren Yoleri de çağrıldı” ifadelerine yer verildi.

Toplantıda konuşmacıların Türkiye’deki insan hakları ihlallerine dikkat çektiği konuşmaları ve Türkiye’nin hukuk devleti ilkesinden uzaklaştığı yönündeki eleştirileri de ‘iftira’ diye niteleyen Yeni Şafak’ın konferans için ‘sözde Kürt konferansı’ ifadelerini kullanması dikkat çekti.

İHD'DEN TEPKİ

İHD, İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ve İHD Genel Başkan Yardımcısı Gülseren Yoleri’yi hedef gösteren Yeni Şafak gazetesine tepki gösterdi.

İHD tarafından yapılan açıklamada, Yeni Şafak gazetesinin Avrupa Parlamentosu’nda 15.’si yapılan Kürt Konferansı’na katılan İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ve İHD Genel Başkan Yardımcısı Gülseren Yoleri hakkında “PKK destekçisi” ifadeleri ile hedef gösterdiğini belirterek “Gazeteyi bu yayın politikası nedeniyle kınıyoruz. İfade özgürlüğünü düzenleyen Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. maddesi bu hakkın görev ve sorumluluklar da yüklediğini belirtmektedir. Basın açısından bu görev ve sorumluluklar hem etik hem de hukuki niteliktedir. Basın haber yaparken bir yandan basın etiğine uygun davranmalı, bir yandan da ifade özgürlüğünü kullandığı gerekçesiyle başkalarının susturulmasını hatta yaşam haklarının tehdit altına sokulmasına sebebiyet vermekten kaçınılmalıdır” denildi.

Türkiye’de insan hakları savunucularının her zaman insan haklarından ve demokrasinden yana olduğu ifade edilen açıklama şöyle devam ediyor: “İnsan hakları savunucuları, bu konuda kesintisiz bir mücadele içerisinde olagelmişlerdir. Türkiye’nin en önemli sorunu olan Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yollarla çözümü konusunda ısrarcı olmuş ve olmaya da devam edeceklerdir. Kürt Sorunu’nda barışçıl ve kansız çözüm istedikleri için kamuoyuna “PKK destekçisi” olarak hedef gösterilmeleri her şeyden önce vicdansızlık ve ahlaksızlıktır. İnsan hakları savunucularının hedef gösterilmesinin nelere mal olduğunu geçmiş yıllarda acı tecrübelerle öğrendik. Birçok insan hakları savunucusu öldürüldü, yaralandı, haksız yere hapse atıldı, Türkiye’yi terk etmek zorunda kaldı ve daha pek çok olumsuz durumlarla karşılaştı. İktidar yanlısı basının bütün bu süreçlerden ders çıkartmamış olması oldukça vahim ve ibret vericidir. Yeni Şafak gazetesinin bu haberi basın etiğine aykırı olduğu gibi, basın özgürlüğü sınırlarını aşarak yöneticilerimizin haklarını açıkça ihlal etmiştir." (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Trump, Nauert'i BM Daimi Temsilciliğine aday gösterecek'

SONRAKİ HABER

10 Ekim Katliamı'ndaki ihbar skandalını yazan gazeteci, WhatsApp grubundan çıkarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa