06 Aralık 2018 18:10

ABD'nin ticaret açığı 10 yılın zirvesine çıktı

ABD'nin dış ticaret açığı, 2008 yılından beri en yüksek seviyesine ulaştı. Fabrika siparişleri de 15 ayın en büyük düşüşünü kaydetti.

Fotoğraf: Beyaz Saray

Paylaş

ABD'de dış ticaret açığı, ekimde aylık yüzde 1,7 artışla 55,5 milyar dolara çıkarak son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. ABD'nin tarifelerle hedef aldığı Çin’le ticaret açığı da ekimde 43,1 milyar dolara yükselerek tüm zamanların rekorunu kırdı. 

ABD Ticaret Bakanlığı raporuna göre, dış ticaret açığının beklenenden fazla yükselmesine, ülkenin ihracatının yüzde 0,1 azalarak 211 milyar dolara gerilemesi, ithalatının yüzde 0,2 artarak 266,5 milyar dolara çıkması yol açtı. 

ABD'NİN ÇİN'E VERDİĞİ TİCARET AÇIĞI DA REKOR KIRDI

Rapor ayrıca, ABD’nin yüz milyarca dolarlık gümrük vergisi getirdiği Çin ile ticaret açığının ekimde 43,1 milyar dolara yükselerek tüm zamanların rekorunu kırdığını ortaya koydu. 

Avrupa Birliği’ne verilen açık da ekimde 17,6 milyar dolarla kayıtlardaki en yüksek seviyesine yakın gerçekleşti. ABD’nin Meksika’ya verdiği ticaret açığının ise 7,7 milyar dolardan 7,1 milyar dolara gerilediği görüldü. 

Ülkenin ticaret açığının korumacı gümrük vergilerine karşın hızla artması, ABD Başkanı Donald Trump’ın ticaret politikalarının başarısızlığı olarak değerlendiriliyor.

ABD'DE FABRİKA SİPARİŞLERİ 15 AYIN EN BÜYÜK DÜŞÜŞÜNÜ KAYDETTİ

ABD Ticaret Bakanlığı raporuna göre, ABD'de fabrika siparişleri de son 15 ayın en büyük düşüşünü kaydetti. Fabrika siparişleri ekim ayında yüzde 2,1 gerileyerek 502,7 milyar dolar oldu. Temmuz 2017’den bu yana en büyük düşüşünü kaydeden siparişlerin yüzde 2,0 azalması bekleniyordu.

Beklenenden fazla gerileyen fabrika siparişlerinde, ulaşım kaleminin yüzde 12 daralarak son bir yılın en kötü performansını göstermesi belirleyici oldu. Ulaşım hariç fabrika siparişlerinin ise ekimde yüzde 0,3 yükseldiği belirtildi. 

Aynı dönemde, dayanıklı tüketim mallarına yönelik talebin ise yüzde 4,3 gerilediği bildirildi. 

Fabrika siparişleri, ABD ekonomisinin yaklaşık yüzde 12'sini oluşturan sanayi sektörünün yakın gelecekteki performansına ışık tutması açısından önem taşıyor. Analistler, ekimde yaşanan gerileme ve önceki aya yapılan negatif revizyonun imalat sektöründe ivme kaybı yaşandığına işaret ettiğini ve bunun dördüncü çeyreğe ilişkin büyüme rakamlarını olumsuz etkileyeceğini belirtiyor. (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İrlanda Senatosu, İsrail yerleşimlerini boykot tasarısını onayladı

SONRAKİ HABER

Avusturya'da "İbiza skandalı" soruşturmasında çok sayıda kişi gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa