06 Aralık 2018 17:18

Gazeteci Hasan Cemal savcılığa ifade verdi

Gazeteci Hasan Cemal, 'Cumhurbaşkanına hakaret' iddiasıyla hakkında başlatılan soruşturma kapsamında savcılığa ifade verdi.

Fotoğraf: Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Paylaş

Gazeteci ve P24 Bağımsız Gazetecilik Platformu Kurucu Başkanı Hasan Cemal, hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla açılan bir soruşturma kapsamında Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde savcılığa ifade verdi. Cemal, isimsiz bir ihbar sonucu başlatılan soruşturmaya konu edilen yazısının basın ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu ifade etti.

Platform24'te yer alan habere göre Hasan Cemal’in Temmuz ayında T24’te yayımlanan “Dikta, Diktatör” başlıklı yazısı hakkında yapılan isimsiz bir ihbar sonucu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturmada Ekim ayında yetkisizlik kararı verilerek dosya İstanbul’a gönderilmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında avukatı Fikret İlkiz ile birlikte ifade veren Hasan Cemal, iki sayfalık yazılı savunmasını savcılığa sundu. Cemal, savcılıktaki ifadesinde, köşe yazısında yer alan ifadelerin basın ve ifade özgürlüğü kapsamında bulunduğunu, bunların suç teşkil etmediğini belirterek hakkındaki suçlamayı reddetti.

Savcılık sorgusunda Hasan Cemal’e, Fuat Avni'nin ifadelerini yazısında birden fazla kullanması da soruldu. Cemal soruya cevaben, köşe yazısındaki ifadelerle Fuat Avni adlı Twitter hesabında kullanılan ifadeler arasında bağ kurulmasının yanlış olduğunu kaydetti.

Avukat Fikret İlkiz ise Türk Ceza Kanununun 299. Maddesi nedeniyle başlatılan bir soruşturmadan hareketle FETÖ/PDY örgütü ile iltisak kurulmaya çalışılmasının Ceza Muhakemesine aykırı olduğunu ifade ederek, soruşturmada takipsizlik kararı verilmesini talep etti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Doğalgaz boru hattı inşası, zeytin ağacı kıyımına sebep olmamalı!'

SONRAKİ HABER

Tarım işçilerini taşıyan midibüs devrildi: 11 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa