06 Aralık 2018 13:26

Bakan Varank: Yük kaldırma tertibatlarında sorumlu değiliz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, ölümlü iş kazalarının yaşandığı yük kaldırma tertibatlarının iş makinası olduğunu ve sorumlu olmadıklarını söyledi.

Fotoğraf: CHP

Paylaş

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, CHP'li Gürer'in ölümlü iş kazalarının yaşandığı yük kaldırma tertibatlarının neden Asansör Yönetmeliği dışında bırakıldığı yönündeki sorusuna cevap verdi. Bakan "Tertibatlar asansör değil, iş makinası" derken sorumluluğun Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda olduğunu söyledi. 

CHP Niğde milletvekili Ömer Fethi Gürer, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın çıkardığı Asansör Yönetmeliği'nde inşaatlarda kullanılan ve iş cinayetlerinin önemli bir kısmının yaşandığı yük kaldırma tertibatların neden yer almadığına dair Meclis'e soru önergesi vermişti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank önergeye verdiği cevapta söz konusu tertibatların asansör değil iş makinası olarak değerlendirildiğini, bu sebeple de yönetmelikte yer almadığını söyledi. Bakan Varank, verdiği yanıtta iş cinayetlerine hiç değinmezken yük kaldırma tertibatlarının iş makinası olduğunu ve düzenleme yetkisinin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmeter Bakanlığı'nda olduğunu söylemekle yetindi. Bakan Varank, "Bakanlığımızın mevzuatla başka bir Bakanlığın görev alanına dahil olduğu açıkça belirtilen bir hususta düzenleme yapması söz konusu değildir" diyerek kendilerinin yük kaldrıma tertibatları üzerinde bir sorumluluğu olmadığını belirtti.

'CİNAYETE DAVETİYE ÇIKARILIYOR'

Bakan Varank'ın verdiği yanıtı değerlendiren Gürer, “En çok ölümlü iş kazaları inşaat şantiyelerindeki yük kaldırma tertibatlarında yaşanırken, bu tertibatlar için bir düzenleme yapılmamış olması eksikliktir. En çok ölümlü kazaların meydana geldiği bu tertibatlar için de bu yönetmenlik uygulanmalıdır. Bir tertibatın sırf adı ‘asansör’ değil diye ilgili yönetmelik kapsamının dışında tutulması ve bu tertibatlardaki iş cinayetlerine seyirci kalınması, cinayete davetiye çıkarmaktan başka bir şey değildir” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İşçilerden ve sendikalardan asgari ücret için ortak mücadele çağrısı

SONRAKİ HABER

Yerine kayyum atanan Ahmet Türk’ün 'yürütmeyi durdurma' başvurusuna ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa