07 Aralık 2018 19:15
Son Güncellenme Tarihi: 08 Aralık 2018 08:03

Almanya'da Merkel'in halefi seçilen Annegret Kramp-Karrenbauer kimdir?

Angela Merkel'in ardından Alman Hıristiyan Demokratların yeni başkanı Annegret Kramp-Karrenbauer oldu.

Fotoğraf: Abdülhamid Hoşbaş/AA

Paylaş

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin genel başkanlığından ayrılacağını açıklanması üzerine, partinin başına Annegret Kramp-Karrenbauer'in geçmesi kararlaştırıldı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in yeniden aday olmadığı CDU’nun Hamburg kentindeki 31. Genel Kurulu’nda genel başkanlık için partinin Genel Sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer, eski Milletvekili Friedrich Merz ve Sağlık Bakanı Jens Spahn yarıştı.

Seçimlerin ilk turunda Kramp-Karrenbauer, 999 geçerli oyun 450’sini aldı, delegeler Merz’e 392 ve Jens Spahn’a da 157 oy verdi.

Adayların hiçbirinin delege sayısının yarısından fazlasının oyunu alamaması nedeniyle seçimlerde ikinci tura geçildi.

İlk turda en fazla oy alan iki adayın yarıştığı ikinci turda Kramp-Karrenbauer, 999 geçerli oyun 517’sini alarak CDU’nun yeni genel başkanı seçildi, Merz ise 482 oyda kaldı.

Böylelikle Annegret Kramp-Karrenbauer, Merkel'den sonra CDU’nun 8. genel başkanı oldu.

Kramp-Karrenbauer, sonucun açıklanmasının ardından sahneye çıkarak teşekkür konuşması yaptı ve tebrikleri kabul etti.

18 yıl CDU Genel Başkanlığını yürüten Angela Merkel, ekim ayı sonunda genel başkanlık için yeniden aday olmayacağını ve bu yasama dönemi sonuna kadar başbakanlık görevini sürdüreceğini açıklamıştı.

ANNEGRET KRAMP-KARRENBAUER KİMDİR?

Almanya'nın Saarland eyaletinin Völklingen kentinde 1962’de doğan Kramp-Karrenbauer, 1982-1990 yıllarında hukuk ve siyasi bilimler eğitimi aldı. 1999’da Saarland Eyalet Meclisi’ne giren ve bir yıl sonra eyaletin ilk kadın İçişleri Bakanlığı görevini üstlenen Kramp-Karrenbauer, ardından aynı eyalette Eğitim, Çalışma ve daha sonra da Adalet Bakanı oldu.

İsminin baş harflerinden dolayı kamuoyunda "AKK" olarak anılan Annegret Kramp-Karrenbauer, 2011'de Saarland eyaletinin başbakanı seçildi ve 7 yıl bu görevi üstlendi. Karrenbauer, 2018’de Merkel'in istemiyle Saarland eyaleti başbakanlık görevini bıraktı, şubat ayında Merkel'in aday göstermesi sonrası yüzde 98,9'luk oyla CDU'nun genel sekreteri seçildi.

Rock grubu AC/DC'ye olan hayranlığı da bilinen AKK, doğduğu Püttlingen kentinde 34 yaşındaki eşi Helmut Karrenbauer ile birlikte yaşıyor. Helmut Karrenbauer, üç çocuğunun bakımını üstlenmek için maden mühendisliği işinden istifa etmişti.

Parti içinde "ılımlı seçenek" olarak değerlendirilen AKK,  Merkel'in parti ve ülke içinde aşırı sağ kesimlerin tepkisini çeken mülteci politikasını destekliyordu. AKK, eşcinsellerin evlenme ve çocuk edinme hakkına kavuşması konusunda ise olumsuz görüşleriyle biliniyordu. AKK, Almanya'da da doktorların kürtaj reklamı vermesine dair yasağın devam etmesi gerektiğini de söylüyor.

Bir yıllık askeri veya sivil hizmet zorunluluğunun tekrardan gelmesini isteyen bunun ülkeye bağlılığı ve entegrasyonu artıracağını savunan AKK, Alman vatandaşı olan kadın ve erkeklerin yanı sıra göçmen ve sığınmacıların da bu hizmete tabi tutulmasını talep ediyor.

TÜRKİYE VE TÜRKİYE KÖKENLİLERE İLİŞKİN NELER DEDİ?

BBC'nin haberine göre AKK ülkedeki Türkiye kökenlerinin çifte vatandaş olma hakkını sorguluyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Almanya'daki Türklere yönelik politikalarının bir bağlılık sorunu yarattığını belirten AKK, Almanya'ya yerleşen Türkiye kökenlilere ve onların çocuklarına çifte vatandaşlık hakkı verilmesini fakat torunlarının yalnızca Alman vatandaşı olma hakkının bulunmasını talep ediyor.

Saarland eyaletinde başbakanlık yaptığı döneme denk gelen Türkiye'deki 2017 referandumu sırasında AKK, Türkiyeli politikacıların eyalette konuşmasını yasaklamıştı.

AKK ayrıca suça karışan mültecilerin Avrupa'ya girişlerinin ömür boyu engellenmesi gerektiğini savunuyor.

RAKİBİ MERZ DAHA 'SAĞ'DA

Alman basınında yer alan değerlendirmelerin çoğunda Kramp-Karrenbauer’in şansının çok daha yüksek olduğuna işaret ediliyordu.

16 yıldır siyasetin dışında kalan ve tekellere avukatlık yapan eski Milletvekili Friedrich Merz, açıktan neoliberal ve daha muhafazakar değerleri savunduğu gerekçesiyle sıralamada daha geride gösteriliyordu. Merz, en son Alman Anayasası’nda yer alan iltica hakkının değiştirilebileceğini söyleyerek tepki çekmişti.  (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

AKP’nin Ağrı Belediye Başkan Adayı Savcı Sayan kimdir?

SONRAKİ HABER

Şebnem Korur Financı assessed Turkey’s human rights’ report card

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa