06 Aralık 2018 04:20

Akdeniz'de mülteci botu battı: 12 kişi öldü, 3 kişi kayıp

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Akdeniz'de şişme bir botun batması sonucu en az 12 kişinin yaşamını yitirdiğini, 3 kişinin kayıp olduğunu açıkladı.

Akdeniz'de mülteci botu battı: 12 kişi öldü, 3 kişi kayıp

Fotoğraf: Guglielmo Mangiapane/SOS Méditerranée

Paylaş

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Akdeniz'de şişme bir botun batması sonucu en az 12 kişinin yaşamını yitirdiğini, 3 kişinin kayıp olduğunu bildirdi.

AA'da yer alan habere göre, IOM'den yapılan yazılı açıklamada, Libya’nın Mısrata kenti açıklarında 10 günden fazla denizde seyreden şişme bir botun alabora olduğu belirtildi. Şişme bottaki en az 12 kişinin öldüğü, 3 kişinin kayıp olduğu ifade edilen açıklamada, kurtarılan 10 kişiden 4'ünün Trablus'taki özel bir hastaneye kaldırıldığı, 6'sının da Libya makamlarınca mültecilerin kaldığı gözaltı merkezine götürüldüğü kaydedildi.

Açıklamada, botun dün battığı bildirildi. Hayatını kaybedenlerin ve kurtarılanların uyruğu ise açıklanmadı.

IOM doktoru Muhammed Abughalia yaptığı açıklamada, "Hayatta kalanlar, günlerce denizde mahsur kaldıkları için susuzluk ve dermansızlıktan acı çekiyorlardı." ifadesini kullandı.

BM'nin göç örgütü olan IOM'nin Libya Misyon Şefi Osman Belbeisi, bölgede arama ve kurtarma kapasitesinin kışın başlamasıyla daha da yetersiz hale gelmesinden endişe duyduğunu vurgulayarak şunları kaydetti: "Bir yıl öncesine göre denizde ölme olasılığı şimdi daha fazla. Bu kabul edilemez. Denizde hayat kurtarma bir numaralı öncelik olmalı. Arama ve kurtarma operasyonlarının da net bir şekilde güçlendirilmesi gerekiyor." (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

NASA, Mars'taki kum tepelerini görüntüledi

SONRAKİ HABER

Siyasi partiler, Kemal Kılıçdaroğlu'ya saldırıya tepki gösterdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa