05 Aralık 2018 17:10

‘Hukukun üstünlüğü değil, üstünlerin hukuku’

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel ve HDP Parti Sözcüsü Saruhan Oluç, Demirtaş ve Önder'in cezasının onanmasına tepki gösterdi.

Fotoğraflar: Özgür Özel / Evrensel |Saruhan Oluç / HDP | Kolaj: Evrensel

Paylaş

Birkan BULUT
Ankara

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Karşı hamle yaparız” açıklamasının ardından HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında verilen cezanın onanmasına tepki topladı. CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, eskiden Gülencilerin mahkemelere verdiği gizli talimatların, şimdi Saray tarafından açıkça verildiğini söyledi ve “Hukukun üstünlüğü değil, üstünlerin hukuku” dedi. HDP Parti Sözcüsü Saruhan Oluç ise ortak mücadelenin önemine dikkat çekerek, “Mesele sadece HDP ve Demirtaş meselesi değildir” dedi.

HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP Ankara Eski Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in 2013 yılındaki konuşmaları nedeniyle “terör propagandasından” yargılandıkları davadaki hapis cezalarının onanması tartışmalara neden oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  AİHM’nin Demirtaş kararına “Bizi bağlamaz. Biz karşı hamlemizi yaparız, işi bitiririz” şeklinde verdiği yanıtın ardından alınan karar, AİHM kararını baypas olarak değerlendiriliyor. AİHM’nin karar verdiği ana davanın dışında tutulan bu dava nedeniyle, AİHM kararı uygulansa bize Demirtaş’ın cezasını etkilemeyecek.

‘ADALETİN TUZU KOKMUŞ’

Evrensel'e konuşan HDP Parti Sözcüsü Saruhan Oluç, Türkiye’de Kürt’e ve HDP’ye adalet olmadığını söyledi. Öncelikle Demirtaş ve Önder hakkında istinaf öncesi yerel mahkemenin vermiş olduğu kararın hukuka aykırılıklar taşıdığını belirten Oluç, “Hem içerik hem de usulen aykırılıkların olduğu bir karardı. İstinafta kararın bozulması gerekiyordu. Ancak adaletin işlemediği istinaf mahkemesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın büyük baskısı olduğu için bu kararı aldı. Bu, özellikle Demirtaş için AİHM kararının hile yoluyla baypas edilmesi için atılmış bir adımdır. AKP Genel Başkanı Erdoğan, AİHM’nin Demirtaş kararı için verdiği ilk demeçte ‘Hamlemizi yaparız bu işi bitiririz’ demişti. Yürütme ve yargının ortaklığında yapılmış bir işti. Bu kararla birlikte yargı tarafsız ve bağımsız olmadığını bir daha göstermiştir. Bu da aslında adalet tuzunun kokmuş olduğunu gösteriyor” dedi.

'EKONOMİ İÇİN GİDİLEN AB’NİN HUKUKU BAĞLAMIYOR'

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve iktidarının Avrupa Birliği ile geliştirmeye çalıştığı ilişkilerin ekonomik ilişkiler olduğunu belirten Oluç, krizin aşılması konusunda özellikle Almanya’nın gereken yardımı yapması için bu adımların atıldığını söyledi. Ancak Avrupa Birliğinin hukuki ve evrensel demokrasi ilkeleriyle ilgili bir durum olmadığını ifade eden Oluç, Türkiye’nin Avrupa Konseyi kurucu üyesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi imzacısı olduğu için kararın kendisini bağladığını vurguladı.

‘MESELE SADECE HDP VE DEMİRTAŞ DEĞİL’

HDP olarak hukuk ve demokrasi mücadelesini sürdüreceklerini ifade eden Oluç, “Biz inanıyoruz ki Türkiye’de bütün demokratların, vicdan sahibi insanların, demokrasi adalet mücadelesi veren kurum kuruluş parti ve demokratik kitle örgütlerinin hukukun üstünlüğü konusunda mücadelelerini ortaklaştırması önemlidir. Mesele sadece HDP ve Demirtaş meselesi değildir. Yarın toplumun bütün üyeleri için aynı sonuçla karşı karşıya kalınacaktır” dedi.

‘HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ DEĞİL, ÜSTÜNLERİN HUKUKU’

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, bu kararın AKP adına yapılan açıklamaların yargıya nasıl yön verdiğini, yargının bunu nasıl talimat olarak algılandığını gösterdiğini söyledi. Mahkemenin Demirtaş ve Önder’in cezalarını onamasıyla hukukun değil sarayın üstünlüğünün söz konusu olduğunu belirten Özel, “Saray ne istiyorsa mahkemeler o kararı veriyor. Saray AİHM’nin kararından sonra hamle yapacağız demişti. Dün verilen karar mahkemenin değil, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AİHM’ye karşı hamlesidir. Bu kadar açıkken kimse bize mahkemelerin, hukukun üstünlüğünden bahsetmesin. Bu artık hukukun üstünlüğü değil üstünlerin hukukudur” dedi.

‘FETÖ’ GİZLİCE YAPARDI, SARAY AÇIKÇA YAPIYOR

Eskiden ‘FETÖ’nün mahkemelere gizli talimatlar verdiğine dikkat çeken Özel, şöyle konuştu: “Pensilvanya’da alınan kararlar hard diskler içinde mahkemelere ulaştırılırdı. Savcılar kendi iddianamesi gibi bunu kullanırdı. Saray, FETÖ’nün gizli yaptığını açıkça yapıyor. Uzun süre devam edecek yargılamalarda mahkemeler birkaç gün içinde karar alıyor” dedi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

HDP’den İstanbul için yeşil ışık

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa