05 Aralık 2018 17:05

‘Avlan Gölü kuruyor, ne yaptınız, ne yapacaksınız?’

CHP’li Aydın Özer, neredeyse tamamı kuruyan Avlan Gölü’nü Tarım ve Orman Bakanına sordu.

Ekran Görüntüsü: Google Maps

Paylaş

Mahir DOĞAN
Antalya

2016 yılında ‘ulusal öneme haiz sulak alan’ ilan edilmesine karşın neredeyse tamamı kuruyan Avlan Gölü’nü Tarım ve Orman Bakanına soran CHP’li Aydın Özer, “Bugüne dek gölü korumak için ne yaptınız, bugünden sonra kurtarmak için ne yapacaksınız?” dedi.

TBMM Çevre Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye bir soru önergesi vererek, neredeyse tamamı kurumuş olan gölün kurtarılmasına yönelik ne yapılacağını sordu. Özer soru önergesinde Pakdemirli’ye yönelttiği sorularda “Antalya ilinde 2004-2017 yılları arasında kaç hektarlık sulak alan kurumuştur? DSİ tarafından Avlan Gölü’nde nasıl bir çalışma yapılmıştır? Bu çalışmaya rağmen göldeki kurumanın nedenleri nedir? Avlan Gölü’nün ‘ulusal öneme haiz sulak alan’ ilan edildiği 2016 yılındaki su miktarı nedir? Bugünkü su miktarı nedir” diye sordu.

ULUSAL SULAK ALAN KOMİSYONU’NDA GÖREV ALAN KİŞİLERİN UNVANLARI NEDİR?

Sulak Alanların Korunması Yönetmeliğinin 31 ve 32’nci maddelerine atıfta bulunan Özer önergesinin devamında “sözü edilen Ulusal Sulak Alan Komisyonu’nda görev alan kişilerin unvanları nedir? Bugüne kadar Avlan Gölü’nün korunmasına yönelik aldıkları kararlar nelerdir? Bundan sonrası için gölün kurtarılmasına yönelik planlamanız var mı? Varsa nedir? Ulusal Sulak Alan Komisyonu bugüne kadar hangi ulusal öneme haiz sulak alanın korunmasına yönelik, hangi kararı almıştır? Komisyonun bugüne kadar aldığı kararlarla kurtarılmasını sağladığı bir göl var mıdır? Sulak alanların kurumasının önüne geçilmesine yönelik Bakanlığınız tarafından nasıl bir çalışma yapılmaktadır?” dedi.

BÖLGENİN HEM İKLİMİ HEM DE EKOLOJİSİ DEĞİŞTİ

Avlan Gölü’nün 40 yıl önce başlayan hazin hikayesinin artık sona ermesi gerektiğini söyleyen CHP’li Özer, “2016 yılında ulusal öneme haiz sulak alan ilan edilen gölde su miktarı ne yazık ki çok azalmış durumda. Gölün kurutulması nedeniyle hem bölgenin iklimi hem de ekolojisi değişti. Göçmen kuşlar burada konaklamaz oldu, ağaçlar hastalandı, sedir ormanı da tehlike altında. Örneğin gölün tabanındaki çatlaklara neden olan ve su tutmasına engel teşkil eden sebeplerin ortadan kaldırılması gerekir” dedi.

GÖLÜN ORTASINDAN YOL GEÇİYOR

Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği’nin 8 inci maddesini de hatırlatan CHP’li Özer, burada “Sulak alanların ekolojik karakterini ve fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyecek ölçüde yerüstü ve yeraltı suyu alınamaz” denildiğini belirterek şunları söyledi: “Yine 14 üncü maddede yönetmelik kapsamına giren alanlarda, kuşların barınması ve üremesi için yeni habitatlar oluşturmanın önemine değiniliyor. Ayrıca aynı yönetmeliğin 31 ve 32’nci maddelerinde bir Ulusal Sulak Alan Komisyonu olduğu ve bu komisyonun sulak alanlarla ilgili ortaya çıkan meselelerin çözümüne yönelik kararlar alıp uygulanmasını takip ettiği de ifade ediliyor. Fakat Avlan Gölü’ne baktığımızda yönetmeliğin yeterli gelmediğini görüyoruz. Örneğin komisyonca karar altına alınmış olmasına rağmen, neden gölün ortasından geçen yol hala kaldırılmamıştır?” diye sordu.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Arkeolojik sit alanına taş ocağı izni yargıya taşındı

SONRAKİ HABER

Diyarbakır Barosu: Kamu görevlileri "cezasızlık zırhı" ile korunuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa