05 Aralık 2018 15:57

‘Konkordato teklifi sipariş üzerine mi?’

Adalet Komisyonu tarafından hazırlanarak Meclis'e sunulan yeni kanun teklifine göre, konkordato ilanı zorlaşacak.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Hükümet tarafından konkordatoyla ilgili hazırlanan yeni kanun teklifine göre, konkordato ilanı zorlaşacak. Adalet Komisyonu tarafından hazırlanarak TBMM’ye sunulan kanun teklifi ile konkordatoya ilişkin hükümler revize edilecek. Buna göre şirketlerden, bağımsız denetim kuruluşları tarafından hazırlanmış “güvence veren denetim raporu” istenecek. Teklife muhalefet eden CHP, tasarının belirli sermaye gruplarının ‘siparişi’ olarak hazırlandığını, küçük ve orta boy işletmelere zarar vereceğini, belli gruplara imtiyaz sağlanacağını söyledi.

FİNANSAL ANALİZ RAPORU YERİNE DENETİM RAPORU

Teklifin konkordato bölümüne ilişkin genel gerekçe olarak “Konkordato talebine eklenecek belgeler arasındaki finansal analiz raporu, güvence veren denetim raporu olarak değiştirilmekte ve bu raporu hazırlayacak bağımsız denetim kuruluşları ile raporun standardı konusunda uygulamada yaşanan sorunları çözecek mahiyette düzenlemeler yapılmaktadır. Yine uygulamada konkordato komiserinin görevlendirilme metodundan kaynaklı sorunların çözümü amacıyla ilgili maddelerde değişiklik öngörülmektedir” ifadeleri yer aldı.

CHP: SİPARİŞ TEKLİF

CHP söz konusu teklifin, belirli sermaye odaklarınca getirilen ‘sipariş teklif’ olarak niteledi. CHP tarafından hazırlanan muhalefet şerhinde “Kanun teklifi hükümleri masa başında hazırlanmış ve uzmanların görüşleri de bir kenara itilmiş halde karşımıza çıkmıştır. Belirli sermaye odaklarınca getirildiği izlenimimizi haklı çıkartan bir komisyon süreci olduğundan bu teklife ‘sipariş teklif’ demek yanlış bir kanaat olmayacaktır” denildi. CHP’ye göre küçük-orta boy işletmeler zarar görecek, alacaklıların zararı giderilmeyecek.

NEDEN KARŞI ÇIKIYOR?

CHP, hazırlanan muhalefet şerhinde şu ifadeleri kullandı:

- Teklifte, konkordato talebine eklenecek belgeler arasındaki finansal analiz raporu; güvence veren denetim raporu olarak değiştirilmekte ve bu raporu hazırlayacak bağımsız denetim kuruluşları ile raporun standardı konusunda uygulamada yaşanan sorunları çözecek mahiyette düzenlemeler yapılmadığı için raporlamanın fiyatlarının asgari ve makul bir miktara getirilmesi için herhangi bir çalışma yapılmadığı, bu nedenle de küçük işletmelerde mağduriyete yol açacağı.

- Uygulamada iflas ertelemesi nasıl kötüye kullanıldı ise konkordato kurumunun da alacaklılara zarar vermeye başlayacağından bununla ilgili önlem alınmıyor.

- Güvence veren denetim raporu maliyetlerinin çok yüksek olması nedeni ile küçük ve orta ölçekli işletmelerinin konkordato hakkından yararlanmasının önünün kapatılacak.

- Güvence veren denetim raporlarının herkes tarafından verilemeyecek olması nedeni ile belli kimse ve gruplara imtiyaz sağlayacak.

- En önemli hususlardan biri olan ‘dava şartı olarak arabuluculuk’ kurumunun ticari uyuşmazlıklara da teşmil edilmesi konusunda herhangi bir konsensüs sağlanmadan, yangından mal kaçırırcasına özel bir kanun içinde getirildiği, bunun da kısa sürede ciddi zararlara yol açacağı tespit edilmiştir. (İstanbul/EVRENSEL)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Sendikalı olunca mı performansları düştü?'

SONRAKİ HABER

Toplu sözleşme sürecinde anlaşma sağlanmadı, Trelleborg işçileri greve çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa