05 Aralık 2018 15:35

'Sendikalı olunca mı performansları düştü?'

Türk Metal İstanbul Anadolu Yakası Şube Başkanı Halil Faki Erdal, Elsel Armatür'de yaşanan işten atmalara tepki gösterdi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Yüksel FIRAT
İstanbul

İstanbul Kartal’da kurulu Elsel Armatür’de Türk Metal’e üye olan 9 işçi işten atıldı. Patronun performans düşüklüğü gerekçesiyle işçileri işten attığını dile getiren Türk Metal İstanbul Anadolu Yakası Şube Başkanı Halil Faki Erdal, “15-20 yıldır performansları iyi de sendikaya üye olunca mı performansları kötü oldu” diye tepki gösterdi.

13 Kasım’da tespit başvurusunda bulunduklarını belirten Şube Başkanı Halil Faki Erdal, “Tespit çoğunluğumuz çıktı, bunu öğrendikten sonra 9 arkadaşımızın iş akdini feshettiler. Gerekçeleri de Türkiye’de her zaman olduğu gibi sendikal sebep değil, performansa dayalı sebep. 15-20 yıldır çalışan arkadaşlar var. 15-20 yıldır performansları iyi de sendikaya üye olunca mı performansları kötü oldu” dedi.

Elsel’in yüzde 50’sine yabancı sermayenin ortak olduğunu dile getiren Erdal şunları söyledi: “Görüşmeyle ilgili ECA tarafıyla bir sıkıntı gözükmüyor. Ama yüzde 50 yabancı sermaye ortağı var. Kendileri onlarla ayın 6’sında görüşecekler ancak onlarla görüşmeden önce tespite itiraz ettiler. Niye itiraz ettiklerini sorduk. ‘Bizim için problem değil ama yabancı ortak yarın niye itiraz etmediniz derse diye. Biz onları dinleyelim gerekirse itirazımızı çekeriz’ dediler.”

Sürecin ara bulucuya gittiğini ifade eden Erdal, “Avukatlarımız süreci takip ediyor. Ama bunların hepsine sendikal sebepten dolayı dava açacağız. Er ya da geç sendika buraya girecek” dedi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Asgari ücret en düşük memur maaşı kadar olsun

SONRAKİ HABER

İran'da 3.7 şiddetinde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa