05 Aralık 2018 15:24

Eğitimde CEO modeline tepki: Okullara işletme gözüyle bakmanın sonucu

Eğitim Sen Genel Eğitim ve Yüksek Öğretim Sekreteri Özgür Bozdoğan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un gündeme getirdiği 'CEO' modeline tepki gösterdi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Eylem NAZLIER
İstanbul

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, okulların CEO modeliyle yönetileceğini, 2 yıllık hedeflerini gerçekleştiremeyen okul müdürlerinin de görevden alınacağını belirtti.

Peki okullarda ‘CEO modeli’ ne demek? Bakan Selçuk’un açıklamasını eleştiren Eğitim Sen Genel Eğitim ve Yüksek Öğretim Sekreteri Özgür Bozdoğan, bu söylemin eğitim sisteminin çocukların gereksinimlerine göre değil de piyasanın gereksinimlerine göre şekilleneceğinin göstergesi olduğunun altını çizdi.

Okul yöneticiliğinin eğitimin bir parçası olduğuna dikkat çeken Bozdoğan, mesleği öğretmen olan, eğitim-öğretim sınıfı dışında herhangi bir personelin okulda yönetici olmasının doğru olmadığını söyledi. Ayrıca bakanın genel yöneliminin okul yöneticilerinin hizmet sınıfını değiştirmek olduğunu belirten Bozdoğan “Örneğin yönetim sınıfı, genel yöneticilik gibi bir sınıf tahsis edecekler. Böyle bir sınıf tesis edildiğinde öğretmenler dışında diğer personellerin de yönetici olmasının önü açılmış olacak. CEO dediğimiz tartışma da burada başlıyor” diye konuştu.

İki yıllığına okullara bütçe verileceğini, okullara işletme gözüyle bakılacağının altını çizen   Bozdoğan, “Her okulu bağımsız bir işletme olarak düşünelim. Daha sınırlı bir bütçe ile borçlanmadan o işletmeyi yöneten yönetici başarılı olacak. Bunu hayata geçirmeniz için öğretmenleri güvencesiz hale getirmeniz lazım. Okul yöneticilerine düşük ücretle, ücretli öğretmen kiralama olanağı verilecektir” dedi. 2023 Vizyon belgesinde okulların finansmanı ile ilgili STK’ler, veliler ve diğer kurumlara havale edilen bir yönelim olduğuna vurgu yapan Bodoğan “Okul yönetimi de verimlilik ve kârlılığa gör değerlendirilecek. Kârlılığın olması için maliyetlerin azalması, giderlerin askıya alınması gerekiyor. Verimliliğin artması için de öğretmenlerin birbirileriyle rekabeti, dayanışma ve iş birliğinin ortadan kalktığı bir süreçle karşılaşacağız” dedi.

EĞİTİM PİYASALAŞACAK

Bozdoğan, okulların kârlılıklarına göre, pedagojik olmayan ölçülerde yönetileceğini, öğrencinin müşteri olacağını belirterek “Bu kabul edilemez. Eğitimin kamusal bir hizmet olma özelliğine aykırıdır. Piyasanın gereksinimlerine göre eğitimi şekillendirmenin bir parçasıdır. Bu yaklaşımdan vazgeçmelidir.”

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mahkeme ÇED’i iptal etti, alelacele yeni ÇED yayımlandı!

SONRAKİ HABER

Pompalı tüfekle öldürmeye teşebbüs eden erkeğe önce ceza sonra tahliye verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa