05 Aralık 2018 14:38

‘Sözde kriz’ pazarı yakıyor

Adana’da krize karşı mücadele çağrılı bildiri dağıtan EMEP’lilerle ilgili takipsizlik kararı verildi. Bildiriler ise dosyada delil olarak saklanıyor.

Görsel: Evrensel

Paylaş

Volkan PEKAL
Adana

Adana’da emekçileri krizin yükünü reddetmeye çağıran bildiriler dağıttıkları için haklarında hapis cezası istenen Emek Partisi (EMEP) üyeleri hakkında takipsizlik kararı verildi. Savcı verdiği kararda krizden bahsederken ‘sözde kriz’ ifadesini kullanırken, EMEP Adana İl Başkan Sevil Aracı, “Cumhuriyet başsavcısı kararında hükümetin söylemine yakın olduğunu göstermeye çalışmış. Çarşıda pazarda alışveriş yapan vatandaş ekonomideki durumun sonuçlarını iliklerine kadar hissediyor. Çarşı, pazar her geçen gün daha da ateş pahası oluyor. Tüm emekçileri krizin yükünü reddetmek için birleşmeye çağırıyoruz” dedi.

‘SAVCININ İFADESİ İKTİDARIN SÖYLEMİ İLE ÖRTÜŞÜYOR’

EMEP üyeleri işten atmaların durdurulması, zamların geri çekilmesi, ücretlerin arttırılması talebiyle Organize Sanayi Bölgesi’nde bildiri dağıttıkları için 19 Ekim’de gözaltına alınmıştı. Haklarında piyasa dolandırıcılığı da denilen “manipülasyon suçlaması” iddiası ile soruşturma açılan Emek Partisi üyelerinin dağıttığı bildiride halkı krizin yükünü reddetme çağrısı yapılıyordu. Soruşturma sonunda bildirilerin ifade özgürlüğü sayılması gerektiği belirtildi. Ancak el konulan bildiriler iade edilmedi.

“Sözde kriz” ifadesiyle dikkat çeken kararda savcı “Şüphelilerin Türkiye’deki sözde kriz ortamını vatandaşlara anlatmak, vatandaşları bilinçlendirmek için yaptıkları ve menfaat temin ettikleri yönünde delil bulunmadığından” dedi.

‘HÜKÜMET ÜCRETLER ERİDİ DENMESİNİ İSTEMİYOR’

Emek Partisi Adana İl Başkanı Avukat Sevil Aracı, “piyasa dolandırıcılığı” kılıfıyla faaliyetlerinin engellendiğini belirterek “Savcının tutumu da hükümetin ‘Kriz yok’ söylemi ile örtüşmektedir. ‘Kriz yok’ diyen hükümet ve sermaye ‘Kriz var, yoksullaştık, yüksek  enflasyon altında maaşlarımız eridi’ denmesini istemiyor” dedi. Takipsizlik kararının doğru olduğunu dile getiren Aracı, “Ancak bu karar soruşturmanın neden açıldığını da, halkı aydınlatma faaliyetlerinin de neden engellenmeye çalışıldığını ortaya koyuyor” dedi.

‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK’

Aracı, emniyet yetkilileri ve cumhuriyet savcılığı hakkında siyasal parti faaliyetini engellemek, suç uydurmak, kamu görevini kötüye kullanmak suçundan suç duyurusunda bulunduklarını ifade etti. Takipsizlik kararına rağmen el konulan bildirilerin dosyada delil olarak saklanmasına da karar verildiğini ifade eden Aracı, “Biz hiçbir yerden destek almadan, sadece işçilerin, emekçilerin aidatları ile faaliyet yürüten bir partiyiz. Bu kriz ortamında bildiri basmak bizim için oldukça maliyetli. O yüzden bildirilerimizin iadesi için de itirazda bulunacağız” dedi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çavuşoğlu'dan Kaşıkçı'yla ilgili 'uluslararası soruşturma' açıklaması

SONRAKİ HABER

ABD Senatosu Dışişleri Komisyonu, Türkiye’ye yaptırım tasarısını onayladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa