05 Aralık 2018 14:30

CHP Milletvekili Ali Keven: Şekerin tadı kaçtı!

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, şeker pancarı üreticilerinin sorunlarına çözüm bulunması için meclis araştırması istedi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, özelleştirme sonrası tüm ülkede büyüyen bir sorun haline gelen şeker pancarı üreticilerinin, şeker işçilerinin ve şeker fabrikalarının sorunlarıyla ilgili kapsamlı bir araştırma yapılması amacıyla Meclis Araştırma Önergesi verdi.

Milletvekili Keven, son yıllarda hem girdi maliyetlerinin artması hem hükümetin tarım ürünlerinde uyguladığı ithalat politikası hem de şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sonucunda tarımın can çekiştiğini ve şekerin tadının kaçtığını belirterek çiftçilerle birlikte kamyoncu esnafının ve şeker işçilerinin de sorunlarına çözüm üretilmesi için meclis araştırması istedi.

‘İŞÇİLER AKIBETLERİNİN NE OLACAĞINI BİLMİYOR’

Her yıl ortalama 400 bin ton şekerpancarını işleyen, 60 bin ton kristal şeker, 16 bin ton melas ve 120 bin ton yaş pancar küspesi üreten Yozgat Şeker Fabrikasının 2018 yılında yapılan özelleştirmeyle 275 milyon TL bedelle Doğuş Gıda adlı şirkete satıldığını hatırlatan Keven; “Ancak fabrikanın devrini alamayan Doğuş Gıda için devir işlemi Ocak 2019’a kadar uzatılması kararı verildi. Bu süreçte çalışan kadrolu işçiler, mevsimlik işçiler ve kadroya alınmayan taşeron şirket çalışanları büyük sıkıntılar yaşamaktadırlar. Kampanya dönemi de başladığı için üretime yine kamu eliyle devam edilmiştir. Ancak bu süreçte fabrikada çalışan kadrolu işçiler yeni işyerlerine ne zaman ne şekilde gidecekleri konusunda bir resmi yanıt alamadılar ve fabrikalarında çalışmaya şimdilik devam ediyorlar. Taşeron şirket çalışanı 110 işçi ise devir işlemi yapılınca akıbetlerinin ne olacağı konusunda yanıt bulamıyorlar. Tedirgin bekliyorlar. Özel statülü kadro adı altında kurumlarda çalışan taşeron şirket çalışanları kadroya alınırken Şeker Fabrikası işçisi kadroya alınmadı ve mağdur edildiler” dedi.

‘ÇİFTÇİLERİN ÜCRETLERİ YATIRILMIYOR’

Yerköy ilçesindeki şekerpancarı üreticisi çiftçilerinin de özelleştirilen ve Safi Katı Yakıt A.Ş.’nin 528 milyon TL bedelle satın aldığı Çorum Şeker Fabrikası ile ilgili büyük sorunlar yaşadığına dikkat çeken Keven şunları söyledi; “Yerköy ilçemiz Çorum Şeker Fabrikası’nın alım sınırları içerisindedir. Fabrika yöneticilerinin sözleşme dışı işlemler yaptığını ileri süren çiftçiler ve nakliyeciler ulusal basına yansıdığı üzere seslerini duyurabilmek için Çorum’da karayolunda bir eylemde gerçekleştirmişlerdir. Çiftçilerimiz nakliye ücreti, şeker ve küspe istihkakı ile avans ücretlerinin yatırılmaması gibi konularda sorun yaşadıklarını ifade ediyorlar.”

‘ÖZELLEŞTİRİLEN FABRİKALARIN SÖZLEŞMEYE UYUP UYMADIĞI ARAŞTIRILSIN’

Verdiği meclis araştırmasıyla yaşanan sorunların araştırılarak kapsamlı bir çözüm üretilebilmesini amaçladıklarını belirten Keven; “Ülke tarımımızın ve ülke çiftçimizin sorunlarını dert edinen herkesten siyasi partisi ne olursa olsun bu önergeye destek bekliyoruz. Yarın bu çiftçilerin yüzüne hangi yüzle bakacaksınız. Üretici mağdur, çiftçi mağdur, esnaf mağdur, nakliyeci mağdur. Şahsım ve Cumhuriyet Halk Partisi grubu ülkemizin tarım politikasının yanlış olduğunu ve gitgide çiftçilerin ithalata kurban verildiğini söylemesine rağmen ne tatmin edici bir cevap geldi ne de bunu önleyecek bir çözüm üretildi. Çiftçilerin sorununa çözüm aranacaksa Tarım ve Orman Bakanı bu ithalat politikasına bir son vermelidir. Çiftçi mazot alamıyor, Maliye ve Hazine Bakanı bu fahiş Özel Tüketim Vergisi politikasına bir son vermelidir. Özelleştirilen Şeker Fabrikaları ise sözleşme şartlarına uyup uymadıkları konusunda sıkı denetlenmelidir. Stratejik ürün olan şekerpancarının üretiminde yaşanan soru işaretleri biran önce giderilmelidir” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sağlıkçılar bordrolarını yaktı

SONRAKİ HABER

İzmir’de ücretleri için iş bırakan Doğa Koleji öğretmenlerine velilerden destek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa