04 Aralık 2018 22:39

Kadınlar Cemile için haykırdı: Yasta değil isyandayız

Mersin Kadın Platformu, eşi tarafından öldürülen Cemile için eylem yaptı: Sanık Mustafa E. gerekli cezayı alana dek bu davanın takipçisi olacağız.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Mersin Kadın Platformu, 26 Kasım'da eşi tarafından öldürülen Cemile E. için basın açıklaması yaptı. Kadın cinayetlerinin politik olduğunu dile getiren kadınlar, "Cemile için isyandayız" dedi.

MA'nın haberine göre basın açıklamasını okuyan Kadın Emeği Kolektifi üyesi Öznur Keleş, "Sanık Mustafa E. gerekli cezayı alana dek bu davanın takipçisi olacağımızı, Cemile’nin ailesini yalnız bırakmayacağımız gibi erkek egemen sistemin ve erkek yargının da peşini bırakmayacağımızı dile getiriyoruz. Hayatımızdan da haklarımızdan da vazgeçmiyoruz. Artık kız kardeşlerimizin öldürülmesini istemiyoruz" diye konuştu.

İktidarı kadın düşmanı politikalardan vazgeçmeye ve kadına yönelik şiddeti ve kadın cinayetlerini önlemek için etkin mekanizmalar geliştirmesi için çağrı yapan Keleş son olarak şunları söyledi: "Öncelikle bir kadın bakanlığının kurulmasını, İstanbul Sözleşmesi ve diğer uluslararası sözleşmelerden doğan sorumlulukların yerine getirilmesini talep ediyoruz. Siyasette cinsiyetçi, ayrımcı, ötekileştirici, şiddeti körükleyen eril bir dil kullanılmamasını, nafaka hakkına dokunulmamasını, 6284 Sayılı Ailenin Korunması Ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’a dokunulmamasını talep ediyoruz." (HABERMERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'ABD'deki hastanelerin düşük kalitesi her yıl binlerce can alıyor'

SONRAKİ HABER

EMO Bilim - Akademi - Mühendislik buluşması gerçekleşiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa