04 Aralık 2018 17:12
Son Güncellenme Tarihi: 05 Aralık 2018 17:05

NATO Dışişleri Bakanları toplantısı sona erdi

NATO üyeleri Brüksel'de bir araya geldi. Gündem; Rusya-Ukrayna krizi ve Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması ve Afganistan oldu.

Fotoğraf: Cem Özdel/AA

Paylaş

NATO üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, ağırlıklı olarak Ukrayna ile Rusya arasında Azak Denizi'ndeki krizi ve Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması (INF) konularını görüşmek üzere iki günlük toplantı kapsamında Brüksel'de bir araya geldi. Müttefikler, ilk oturumda Ukrayna ile Rusya arasındaki krizi ele aldı. Bugünkü oturumdaysa ise NATO Afganistan'daki "Kararlı Destek Misyonu" hakkında değerlendirme yapmak üzere toplandı.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de 2 gün süren NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından basın toplantısı düzenleyen Stoltenberg, NATO müttefiklerinin Afganistan'ın uzun vadeli güvenlik ve istikrarına tam destek verdiğini teyit ettiğini söyledi.

Afganistan'da gelecek yıl düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerine dikkat çeken Stoltenberg, "Taliban artık savaşmanın bir anlamı olmadığını ve sadece daha fazla acıya neden olduğunu görmeli. Müzakere masasına oturmalı" dedi.  Stoltenberg, NATO'nun 70'inci yıl dönümünü kutlamak için dışişleri bakanlarının Nisan 2019'da Washington'da toplanacağını da duyurdu.

RUSYA-UKRAYNA KRİZİ

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın dünkü oturumunun ardından açıklama yapan Stoltenberg, "Rusya, Kırım'ı ve Kerç Boğazı'nda inşa ettiği köprüyle Azak Denizi'ni kontrol altına almaya çalışıyor" demiş ve Rusya'ya acilen gemi ve denizcileri serbest bırakması ve seyrüsefer serbestisini sağlaması açıklamasını yinelemişti.

Rusya'nın Abhazya ve Güney Osetya'daki askeri varlığını da eleştiren Stoltenberg, "Rusya iki bölgeyi de tanımayı sonlandırmalı ve Gürcistan'daki askeri güçlerini geri çekmeli" ifadelerini kullandı. Stoltenberg, "NATO'nun Karadeniz'de güçlü bir varlığı var. Bölgedeki varlığımızı gözden geçirmeye devam edeceğiz" diye konuşmuştu.

ABD'DEN RUSYA'YA 60 GÜNLÜK SÜRE

Öte yandan NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ilk gün oturumlarının ardından basın toplantısı düzenleyen ABD .... Pompeo, Rusya'ya INF Anlaşması'ndan doğan yükümlülüklerini yerine getirmesi için 60 gün süre verdiğini açıkladı.

Pompeo Rusya'nın INF'den doğan yükümlülüklerini yerine getirmediğini dile getirerek, buna karşı durulması gerektiğini söyledi. 

Moskova yönetiminin çok sayıda orta-menzilli "SSC-8 füzesi" geliştirdiğini ve INF anlaşmasını ihlal ettiğini belirten Pompeo, "Rusya, silahların denetlenmesi yükümlülüğü konusunda hile yapıyor, yeni füzelerinin menzili Avrupa'ya doğrudan tehdit" değerlendirmesinde bulundu.

Pompeo, "Rusya'nın adımları ABD'nin ve müttefiklerin güvenliğini ciddi biçimde tehlikeye atmaktadır. Rusya'nın ihlalleri dolayısıyla ABD için anlaşmada kalmanın bir anlamı kalmamıştır" ifadelerini kullandı.

Pompeo, Rusya'nın INF anlaşmasına uymak için 60 günü bulunduğu uyarısı yaparak, NATO müttefiklerinin tamamının bu konuda birlik içinde olduğunu ifade etti.

Bu 60 gün içinde ABD'nin anlaşma kapsamında hiçbir füze sistemi üretmeyeceğini, test etmeyeceğini ve konuşlandırmayacağını belirten Pompeo, anlaşmadan ayrılmak için 6 aylık ihtar süresinin 60 gün sonra başlayacağını bildirdi. Pompeo, "Rusya'nın fikir değiştirip füze sistemini imha etmesini memnuniyetle karşılarız. 60 gün içinde bu şansları var" diye konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump, geçen ay yaptığı açıklamada, INF Anlaşması'ndan çekilme kararı aldığını açıklamıştı. Trump, Rusya'nın yıllardır yasaklanan silahları ürettiği ve bulundurduğunu, böylece anlaşmayı ihlal ettiğini savunmuştu. Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Bolton, Moskova'ya giderek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e ABD'nin anlaşmadan çekilme kararını bizzat iletmişti.

NATO: INF ANLAŞMASINI KORUMAK ARTIK RUSYA'YA DÜŞÜYOR

Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'na ilişkin bir açıklama da NATO'dan geldi. NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından yazılı açıklama yapan NATO üyesi 29 ülkenin dışişleri bakanları "Rusya'yı yeniden ve ivedilikle Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'na (INF) tam ve kanıtlanabilir şekilde uymaya çağırıyoruz. Bu anlaşmayı korumak artık Rusya'ya düşmektedir" dedi.

Açıklamada, INF Anlaşması'nın 30 yıldır NATO'nun güvenliğini sağladığı belirtildi ve müttefiklerin, Rusya'nın geliştirdiği yeni füze sistemiyle anlaşmayı ihlal ve Avro-Atlantik bölgesinin güvenliğini tehdit ettiği sonucuna vardığı bildirildi.  Açıklamada ABD'nin, Rusya'nın INF Anlaşması'nı ihlal ettiği yönündeki iddiaları desteklendi. Müttefiklerin, Rusya'ya endişelerini birçok kez dile getirdiği ancak Moskova yönetiminin bu endişelere "inkar ve gizleme" politikasıyla cevap verdiği ileri sürüldü.

Açıklamada, Rusya'nın orta menzilli füzelerinin yakından takip edileceği belirtilirken, "Rusya'yı yeniden ve ivedilikle Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'na tam ve kanıtlanabilir şekilde uymaya çağırıyoruz. Bu anlaşmayı korumak artık Rusya'ya düşmektedir" ifadeleri kullanıldı.

ABD'nin INF Anlaşması'na "tam olarak uyduğu", Rusya'nın anlaşmayı ihlal etmesinin "sürdürülebilir" bir durum olmadığı ifadeleri yer aldı. 

RUSYA: ABD, INF ANLAŞMASINA UYDUĞUMUZU BİLİYOR

ABD ve NATO'nun açıklamalarına Rusya Dışişleri Bakanlığından yanıt geldi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun açıklamasını değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rusya’nın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’nı sıkı bir şekilde uyguladığını belirtti. Zaharova, "Rusya, anlaşmadaki hükümlere sıkı bir şekilde uyuyor ve Amerikan tarafı bunu biliyor" dedi.  (HABER MERKEZİ)

İhsan Çaralan yazdı: Batı ve Rusya’nın bilek güreşi Karadeniz’i ısıtıyor

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sıla Gençoğlu'nun görüntüleri soruşturma dosyasına girdi

SONRAKİ HABER

Akademisyen Özgür Müftüoğlu: İktidar açlığa rıza göstermeyene ‘terörist’ diyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa