04 Aralık 2018 16:26
Son Güncellenme Tarihi: 05 Aralık 2018 09:31

Göçmenler ABD sınırını geçti

Orta Amerika ülkelerinden yola çıkarak Meksika’daki Tijuana kentine gelen göçmen konvoyundan bir grup, ABD sınırındaki bariyerleri aşarak ABD’ye geçti

Fotoğraf: AA

Paylaş

Orta Amerika ülkelerinden yola çıkarak Meksika’nın Baja California eyaletindeki Tijuana kentine gelen göçmen konvoyundan bir grup, Meksika-ABD sınırındaki bariyerleri aşarak Tijuana Plajı’ndan ABD’ye geçti. Grubun bir kısmı, sınırı aştıktan sonra yakalandı.

Tijuana kentine gelen yaklaşık 9 bin göçmenin kaldığı ABD sınırına yakın bir spor kompleksindeki barınak kapatılmıştı. Tijuana yetkilileri, barınakta kalan tüm göçmenlerin, ABD sınırından çok daha uzaktaki bir eski konser salonuna gönderildiğini duyurmuştu. Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Orta Amerika ülkelerinden ABD’ye ilerleyen göçmen konvoyundan yüzlerce kişinin kendi ülkelerine geri döndüğünü bildirmişti.

Göçmenler ekim ayı ortalarında Honduras’tan yola çıkmıştı. Orta Amerika ülkelerindeki yoksulluk, işsizlik ve suç çetelerinden kaçarak ABD’ye ulaşmak istiyorlardı.

ABD MEKSİKA SINIRINDAKİ GÜÇLERİN GÖREV SÜRESİNİ UZATTI

Pentagon: Savunma Bakanı göçmen kervanına karşı İç Güvenlik Bakanlığına Savunma Bakanlığınca verilen desteğin süresinin uzatılmasını onayladı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Orta Amerika'dan ABD'ye doğru gelen göçmen kervanına karşı Meksika sınırına konuşlandırılan askerlerin görev süresini 15 Aralık'tan 31 Ocak'a uzattığını açıkladı.

Pentagon'dan yapılan yazılı açıklamada, “Savunma Bakanı göçmen kervanına karşı İç Güvenlik Bakanlığına Savunma Bakanlığınca verilen desteğin süresinin uzatılmasını onayladı. Savunma Bakanlığınca İç Güvenlik Bakanlığına verilen desteğin 31 Ocak 2019'a kadar sürmesi kararlaştırılmıştır” denildi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ağabeyinin tecavüzüne maruz kalan Gamze: Kadın dayanışması güç verdi

SONRAKİ HABER

Pompalı tüfekle öldürmeye teşebbüs eden erkeğe önce ceza sonra tahliye verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa