04 Aralık 2018 16:15

Ağabeyinin tecavüzüne maruz kalan Gamze: Kadın dayanışması güç verdi

Adana’da ağabeyi tarafından tecavüze uğradığını ve ailesi tarafından darbedildiğini söyleyen Gamze sığınma evine yerleştirildi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Adana’da Gamze adlı bir kadın çocukluğundan bu yana abisi tarafından cinsel istismara uğradığını, yıllardır süren tacizden kurtulmak için sığınma evine yerleştiğini, ancak burada da ailesi tarafından bulunup darbedildiğini ve kendisine tecavüz eden abisiyle aynı evde zorla tutulduğunu söyleyerek, sosyal medyadan yardım istedi.

TECAVÜZÜ İFŞA EDEN GAMZE’YE AİLESİNDEN ŞİDDET!

Gamze'nin evi, önceki gün akşam saatlerinde aile bireyleri tarafından basıldı. Gamze'nin eve giden ailesi tarafından şiddete maruz kalarak Adana'ya götürüldüğü öğrenildi. Yakın çevresine "Ne olur beni kurtarın yoksa beni öldürecekler" diye mesaj atan Gamze'nin, babası ve abisinin gece saatlerinde şikayet üzerine gözaltına alındığı kaydedildi. 

POLİSTEN İÇ BEDEN MUAYENESİ DAYATMASI!

Süreci Mersin ve Adana barosundan avukatlar da yakından takip ediyor. Gamze ile görüşen Adana barosundan avukat Sevil Aracı olaya ilişkin: “Gamze, ailesinin yanından alınıp şikayetçi oldu, sığınma evine yerleştirildi. Karakolda ifadesi alınmış ancak polis Gamze’nin alıkonulduğu yere can güvenliği tehlikede olmasına rağmen geç gitmiş ve tecavüz olayı o tarihten çok önce olmasına rağmen hastaneden iç beden muayenesi istemiş. Gamze buna karşı çıkmasına rağmen polisin dayatmasıyla muayene olmak zorunda kalmış ve bu tekrar bir travma yaratmış kendisinde. Adana Kadın Hakları Komisyonu, Mersin Barosu ve Adana Barosundan kadın avukatlar olarak bu sürecin takipçisi olacağız. Kendisinin can güvenliği konusunda endişeleri var o nedenle bir süre sığınma evinde kalacak” dedi.

‘KADIN DAYANIŞMASI GÜÇ VERİYOR’

Gamze’nin çocukluğundan beri yaşadığı istismarı uzun bir süre korktuğu için söyleyemediğinin altını çizen Aracı, “Gamze yaşadıklarını dile getirdiği için kendisini daha iyi hissettiğini söyledi. Kadın dayanışmasının kendisini güçlendirdiğini ve kadınlar yanında olmasaydı hem bu durumdan kurtulamayacağını hem de yaşananları dile getiremeyeceğini aktardı. Yani kadınların duyarlılık geliştirmesi ve gündeme getirmesinden memnun ve umutlu” diye konuştu.

Ayrıca Aracı Gamze’nin şu ifadelerini de aktardı: “Süreç başladığından beri benim gibi yaşayan bir sürü insan var, ben bunu paylaştıktan sonra beni arayan, yaşadıklarını anlatan çok kadın oldu. Kadın dayanışması bu olayların ortaya çıkmasında ve durdurulmasında çok büyük güç veriyor. Birbirimizden güç alıyoruz, bu bana da güç veriyor ve biliyorum bir sürü başka kadına da güç veriyor.”

İNTİHARA SÜRÜKLENMİŞTİ

Yaşadıkları ilk 9 Kasım'da sosyal medya hesabından paylaşan Gamze yaşadıklarını paylaştıktan sonra intihara sürüklenmişti. Gamze'nin 10 Kasım'dan itibaren hastanede tedavi altına alındığı ve ardından taburcu edildiği öğrenilmişti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şule Çet'in babası: Kravat indirimi uygulanmasın

SONRAKİ HABER

Adana'da ifade özgürlüğünü kullamanın bilançosu: 11 ayda bin 12 soruşturma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa