04 Aralık 2018 15:37

Kadın avukatlar: Cemile Ertürkoğlu davasının takipçisi olacağız

Mersin'de kadın avukatlar, boşanmak istediği Mustafa Ertürkoğlu tarafından öldürülen Cemile Ertürkoğlu davasının takipçisi olacaklarını duyurdu.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi, boşanmak istediği Mustafa Ertürkoğlu tarafından işkence edilerek öldürülen Cemile Ertürkoğlu davasının takipçisi olacaklarını ve sanığın en ağır şekilde cezalandırması için mücadele edeceklerini belirtti.

Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi, geçtiğimiz günlerde boşanmak istediği Mustafa Ertürkoğlu tarafından işkence edilerek öldürülen Cemile Ertürkoğlu için adliye binasında yaptı. Açıklamaya, Cemile Ertüroğlu’nun ağabeyi Cem Arslan da katıldı.

‘EN AĞIR BİR ŞEKİLDE CEZALANDIRILMALI’

Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Şirin Güner, yargılama süreci boyunca ailenin yanında olacaklarını belirterek, “Cemile için adalet sağlanana dek hukuksal mücadelemiz devam edecektir. Sanığın en ağır şekilde cezalandırılması, kasten ve korkunç bir şekilde işlenen bu suç için hiçbir indirimin yapılmaması hepimizin ortak mücadelesi olacaktır” dedi.

'SESSİZ KALMAYACAĞIZ’

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun raporlarına göre; 2018 yılı bitmeden 397 kadının öldürüldüğünü belirterek, “Kadın cinayetlerinin tümü; kadını yok sayan, kadını yok etmeyi kendine hak sayan bir zihniyetin ürünüdür. Buna karşı toplumsal olarak mücadele öngörüyoruz. Toplumun kadın cinayetlerine, kadınların uğradığı her türlü şiddete sessiz kalması; yeni mağdurlar ve mağdur aileleri yaratacaktır. Kadın katillerine ceza indirimi uygulanmamalı, hafifletici sebepler aranmamalı, caydırıcı ceza verilmelidir. Kadınların yaşam hakkına yönelen bu suçlarda sanıklara hak edilen cezaların verilmesi mücadelemizin temelini oluşturmaktadır. Bu mücadelemiz kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet son bulana kadar devam edecektir” dedi. (Mersin/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Beşikdüzü T Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki ihlaller Meclis gündeminde

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'de

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa