04 Aralık 2018 13:46

EMEP: Kadınlar kazandıkları mevzilerden vazgeçmeyecek

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, kadınların seçme ve seçilme hakkını elde etmesinin yıl dönümü nedeniyle açıklama yayınladı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

5 Aralık, Türkiye’de kadınların seçme ve seçilme hakkını elde etmesinin yıl dönümü. Konuyla ilgili Emek Partisi (EMEP) bir açıklama yayımlarken, bu hakkın ısrarla ve inatla sürdürülmüş bir mücadelenin sonucunda kazanıldığını vurguladı. Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan imzalı açıklamada, “19. yüzyılda dünyanın pek çok yerinde oy hakkı talebi kadınların büyük bedeller ödediği bir mücadele konusu olmuştur. Kadınlar bu mücadele sayesinde seçimlerde oy kullanabilmeyi ve aday olabilmeyi başarabilmişlerdir. Ekim Devrimi'nden itibaren çalışma hayatında, siyaset alanında ve toplumsal yaşamda konumlarını güçlendirmiş, eşitlik konusunda devasa adımlar atılmış, bunun diğer ülkelerdeki yankısı da kadınların eşitlik mücadelesinin önüne örülen bariyerleri sarsmıştır.” denildi. Türkiyeli kadınların da Osmanlı İmparatorluğu döneminde başlattıkları bu mücadele sayesinde seçme ve seçilme hakkını kazandığını söyleyen Gürkan, “Türkiyeli kadınların 1934’ten bu yana kullanabildiği bu hak için mücadele eden tüm kadınlara şükranlarımızı sunmayı bir borç biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

‘BU HAK FİİLEN SINIRLANDIRILIYOR’

Bir hakkın kazanılmasının onun tehlike ve tehdit altında olmadığı anlamına gelmediğini ifade eden Gürkan, “Meclisteki kadın vekil oranın yüzde 17.48 olduğu ülkemizde, bu hakkın fiilen nasıl sınırlandığı ortadadır. Kadınların ilk kez seçime katıldıkları 1935 yılından bugüne 12.416 vekil seçilmiştir ve ancak bunun 712'si kadındır. Bugün kadınların erkeklerle eşit olmadığını, iki cins arasında fıtrat farkı olduğunu ısrarla öne süren siyasi iktidar; kadınların yerini ev ve aile arasına sıkıştırmaya, kadınların sokaktaki fiziksel varlıklarından siyasi temsiliyetlerine kadar bulundukları her mevziiyi daraltmaya çalışmaktadır.” dedi. Bir yandan şiddet, yoksulluk, işsizlik, eğitimsizlikle boğuşan kadınların siyasete katılımı da seçimden seçime oy kullanmaya, seçim çalışmaları sırasında iktidar partilerine saha çalışması yapmaya indirgendiğini ifade eden Gürkan, bunun dışında siyasi faaliyet gösteren kadınların da çeşitli biçimlerde aşağılandığını söyledi.

‘BU HAK, SİYASETE KATILIMIN TEK BİÇİMİ DEĞİL’

Seçme-seçilme hakkının kadınların siyasete katılımının tek biçimi olmadığını söyleyen Gürkan açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Siyasi partilere üye olmak, politik görüşleri doğrultusunda özgürce siyasi çalışma yapabilmek bu hakkın tamamlayıcısıdır. Bu zeminin güçlendirilmesinin, seçme ve seçilme hakkının genişletilmesinin garantisi sadece eşitlik ve özgürlük mücadelesindedir. İşçi-emekçi kadınların kendi hak ve talepleri için sürdürdüğü mücadele demokrasi mücadelesinin bir parçasıdır ve bugüne kadar kazanımlarından vazgeçmeyeceklerini, haklarını ve özgürlüklerini büyütme mücadelesinden geri durmayacaklarını her türlü baskıya rağmen göstermişlerdir.

Kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesi sürecektir.” (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

3 milyon kadın işsiz, istihdam edilenlerin yarısı kayıt dışı

SONRAKİ HABER

Süleyman Soylu, fotoğraf sergisi yasağını "provokatif eylem olur" diye savundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa