Ankara'da sendika ve odalardan krize karşı mücadele çağrısı

Sendika ve odaların Ankara örgütleri krize dair yaptıkları açıklamada, 'Faturayı patronlar ve siyasi iktidar ödesin' dedi.

04 Aralık 2018 13:41
Paylaş

DİSK, KESK, TMMOB'nin Ankara Örgütleri, Ankara Tabip Odası, Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası, “Krizin Bedelini Ödemeyeceğiz” şiarıyla halka bildiri dağıttı ve basın açıklaması düzenledi.

Ulus Heykel Meydanı'nda düzenlenen basın açıklamasında konuşan DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, “Enflasyondan işsizliğe, yoksullaşmadan ekonomik durgunluğu kadar hayatlarımızı kabusa çeviren kapsamlı bir ekonomik krizle karşı karşıyayız” dedi. Aslında temel meselenin krizin faturasının kime ödetileceği olduğunu belirten Görgün, üçte ikisi özel sektöre ve bankalara ait 467 milyar dolar dış borç ve bu borcun ağır sonuçlarının halka ödetilmek istendiğini söyledi.

Faturayı ödemesi gerekenin patronların yanı sıra siyasi iktidar olduğunu ifade eden Görgün, “Ülkemizi büyük bir yıkımın eşiğine getiren politikaları yıllardır kim hayata geçiriyorsa, emeğin en temel haklarını kim gasp ettiyse, özelleştirmeler ve yerli tarımı politikalarla ülkeyi kim ithalata mahkum hale getirdiyse, ülkenin kaynaklarını kim betona gömdüyse krizin sorumlusu da onlardır” dedi.

Bankaların ve büyük patronların değil, halkın kriziden korunması için mücadele çağrısı yapan Görgün'ün sıraladığı talepleri şöyle: “Tüm ücretler, toplu işten çıkarmalar yasaklansın, işsizlik fonu işssizler için kullanılsın, kamusal mal ve hizmetlere yapılan zamlar geri alınsın, vergi adaleti sağlansın, kredi borç faizleri silinsin, kıdem tazminatına dokunulmasın.” (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Otomobil ve hafif ticari araç pazarı 11 ayda yüzde 34 daraldı

SONRAKİ HABER

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü "bağış parasıyla tatile gittiği" iddiasını yalanladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa