04 Aralık 2018 10:26
Son Güncellenme Tarihi: 04 Aralık 2018 11:00

Akşener: Görüşmeleri sınırlı birliktelik olarak görüyoruz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener grup toplantısında konuştu; ekonomik krize ilişkin hükümeti eleştirdi. Akşener ittifak konusuna da değindi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin grup toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasının genelinde ekonomik kriz ve yoksullaşmaya dikkat çeken Akşener, hükümetin ekonomi politikalarını eleştirdi. Yerel seçimlere ilişkin ittifak görüşmelerine de ilişkin konuşan Akşener, "Devam eden görüşmeleri sınırlı birliktelik olarak görüyoruz" dedi. Akşener, grup toplantısında bazı illerin belediye başkan adaylarını da açıkladı.

Akşener’in açıklamalarından satırbaşları şunlar:

“Yola çıkarken dedik ki İYİ Parti devleti yönetmeye taliptir. Dedik ki milletin sesi olacağız. Milletin tek gündemi var. Ekonomi… İktidara ve tuzu kuru yandaşlarına göre her şey güllük gülistanlık. Tek bir sebebi var. O da AK Parti iktidarının yanlış politikalarıdır. İlk defa bir iktidar milletin gözünün içine baka baka krizi yok saymaktadır. Bu hayat pahalılığın sebebi stokçu çiftçiler ve esnafmış. İnanmamızı istedikleri hikaye budur.

‘3 LİRAYA ALDIĞINI 2 LİRAYA SATMIYOR DİYE ESNAFI SUÇLUYORLAR’

İçeride başka dışarıda başka oynuyorsunuz. Bedelini de bu millet ödüyor. Türk ekonomisine saldıran dış güç masalı artık tutmuyor. Yeni bir terör örgütümüz oldu. Soğan terör örgütü. Yetmedi 3 liraya aldığını 2 liraya satmıyor diye esnafı suçladılar. Yetmedi çok et yiyor diye ahaliyi suçluyor.

Enflasyon yükselmesin diye aldıkları önlem TÜİK başkan yardımcısını görevden almak oldu. Enflasyon geriliyormuş. Neresi umut veriyor bu tablonun. Dış borcu çiftçi ve esnaf mı çıkarıyor? Sen ülkede bir şey ürettin de çifti ve esnaf engel mi oldu? Yetki aldığın milletle uğraşmayı bırak enflasyonla işsizlikle uğraş. 16 yıldır sen ağladın millet dinledi. Artık millet ağlıyor sen dinle çare bul. Bütün yetki elinde ama hal bahane üretiyorsun.”

Dün Kasım ayı enflasyonu açıkladı. Allem ettiler kallem ettiler enflasyonu bir tık düşürdüler. Şu anda aşağıya çekilmiş enflasyon 20,6 neredeyse yüzde elli düşüş. Doğru pabucunu giyene kadar yalan dünyayı dolaşırmış. Artan dış borcu esnaf mı çıkardı? Saraydaki israfı çiftçi ve esnaf mı yapıyor? Sayıştay'ın raporlarının neresinde çiftçi ve esnaf var? Yetki verin nasıl mücadele edilir görün dedin. O makam ağlayıp sızlanma makamı değildir. 16 yıldır sen ağladın millet dinledi. Artık millet ağlıyor biraz da sen dinle çare bul. Millet yeni yönetim sistemine tamam dedi bütün yetki sende. Bu arkadaşa bu makam da yetmedi. Kusura bakma daha yukarısı yok. Yapamıyorsan yoldan çekil yapabilenler gelsin. Yaptığın kötülükler yeter artık İYİ'ler gelecek. Aziz milletim, değerli misafirler, yapamadıklarına değil de İYİ Parti'nin yaptıklarına kızıyorlar. Neymiş efendim İYİ Parti sürekli kanun teklifi, araştırma önergesi veriyormuş.

‘ONLAR YANDAŞLARININ İKBALİ İÇİN TEKLİF VERİYOR’

İYİ Parti ne yapacaktı? Sadece bize oy veren seçmenler değil, Ak Partili, Demokrat Partili, tüm seçmenlere söz verdik. Yine söylüyoruz, sizin sözünüz suya yazılır bizim sözümüz taşa kazınır. Çok üzgünüm, Muğla milletvekilimizin EYT teklifi Meclis gündemine geliyormuş. Hangi partiden olursa olsun bu teklife destek bekliyorum ama ağababalar hayır diyecek. Elbette kanun da sunacağız, araştırma teklifi de vereceğiz. Millet bu yüzden bizi Meclise gönderdi. İktidarın ortağı da Mecliste teklif veriyor.

Onlar yandaşlarının ikballeri için İYİ Parti de milletin menfaati için teklif sunuyor. İçlerinden birisi haydi eller havaya dedi mi hepsi kaldırıyor. Biz teklif verdik mi hayır. Terör örgütünün siyasi ayağı araştırılsın dedik, hayır dediler. Asgari ücretten vergi alınmasın dedik, hayır dediler; andımız dedik, hayır dediler; TC tekrar yazılsın dedik, hayır dediler. Cumhurbaşkanı maaşına yaptığınız zam kadar yüzde 26 asgari ücrete de zam yapın dedik, hayır dediler; asgari ücretten düşük emekli maaşı kalmasın dedik, hayır dediler; gençlere vatandaşlık maaşı önerdik, hayır dediler. Millet bizi bunun için Meclis'e gönderdi.

‘13 UÇAK DAHA ALAMIM DESEK, HAYDİ ELLER HAVAYA’

Muktedire 13 uçak daha alalım dersek tereddüt etmeden eller havaya. 1100 oda yetmez 5000 odalı saray yapalım desek haydi eller havaya, fıtrat bu. Beyler biz Meclise milletimiz için çalışmaya geldik. Yan gelip yatanların ülkemizi getirdikleri durumu gördükçe bunu yapacağız. Bunla da kalmayacak, İYİ Parti Meclisin en çalışkan partisi olacak dediğimizde şaka yapmıyorduk. Şunu bilin ki kadınlarımızın, erkeklerimizin, gençlerimizin hayallerini öldürdünüz. Yapılan araştırmada hayalleri sorulan, umutları sorulan gençler bu soruya cevap veremez halde. Ama bizim vatandaşın menfaatleriyle ilgili hayallerimiz var. Seçimden önce söyleyip seçimden sonra unutanlardan değiliz.

‘GENÇLERİ İŞE ALAN ŞİRKETLERDEN GELİR VERGİSİ ALMAMAYI HAYAL EDİYORUM’

Benim gençlerimize dair hayallerim var. Şirket kurmak isteyen girişimci gençlere 100 bin TL'ye kadar sıfır faizli kredi sağlamayı hayal ediyorum. Bu şirketlerden belirli bir süre vergi almamayı hayal ediyorum. Gençleri işe aldıkları takdirde bu şirketlerden gelir vergisi almamayı hayal ediyorum. Gençlerimiz için teknik eğitim, staj ve değişim platformu kurmayı hayal ediyorum, her genç için melek yatırımcı olmayı hayal ediyorum, kariyer merkezleri kurmayı hayal ediyorum. Stajların ücretli hale geldiği, gençlerin emeklerinin sömürülmediği bir ülke hayal ediyorum. Benim Özgür Kart diye bir hayalim var. 24 yaşına kadar tüm öğrencilere bedava internet verilsin istiyorum. Gençlerin toplu taşımadan ücretsiz yararlanmasını istiyorum. Özgür Kart'la sinema, tiyatro ve konser gibi etkinliklerden indirimli yararlanmasını hayal ediyorum. Üniversite gençlerindir, öğrencilere göre yeniden düzenlenecek. Yemekhane, sosyal tesis gibi önceliklerin öğrencilere göre düzenlenmesini istiyorum. Ben öğrencilerden sınav ücreti alınmasın istiyorum. Genç işsizlere vatandaşlık maaşı verilmesini istiyorum. En büyük hayalim budur. Gençler borçlu değil, alacaklı başlayacak hayata. Bu önerilerimize de hayır dediler. Bunlar gidin kredi çekin diyor size. Tüm bunlar Türkiye'nin kolaylıkla altından kalkabileceği işlerdir. Türkiye büyük bir ülkedir. Türkiye gencine ve geleceğine sahip çıkacak güçtedir. Bu iktidardan bunları da istemeye devam edeceğiz. Yaptılar yaptılar, yapmadılarsa İYİ Parti iktidarının ilk 6 ayında nasıl yapılırmış herkese göstereceğiz. Bunların hayal olmadığını göreceksiniz. Hesabımızı kitabımızı yaptık. Bunların hepsi gerçek olacak.

‘EN KÖTÜSÜNÜ ATLATTIK’A YANIT: İŞSİZLİK YÜZDE 1’E Mİ DÜŞTÜ

Aziz milletim kriz olmadığına inanmanız için uydurdukları senaryolar para etmedi. Para diyorum ancak para deyince bakıyorlar onun için. Şimdi de başladılar en kötüsünü atlattık. İşsizlik yüzde 1'e mi düştü? Diplomalı işçilere iş mi verdiniz? Fabrikalar mı kurdunuz? Tarımda hayvancılıkta bağımlı olmaktan mı kurtulduk? Neden işsizlik fonundaki parayı bankalara aktarıyorsunuz? En kötüsünü atlattıysak niye gençlere burs istemeyin, kredi çekin diyorsunuz? Neden cezalara, harçlara, vergilere yüzde 24 zam yapıyorsunuz? 5 liradan ucuz sebze yok. Maydanozun demeti iki lira. Buna mı sevinelim? Marmaris'te, Ahlat'ta yeni saraylar yapılıyor diye mi sevinelim?

‘PAPAZI VERMEYECEĞİZ’ NE KADAR DOĞRUYSA ‘KRİZİ ATLATTIK’ DA O KADAR DOĞRU

Dün olanlar dünde kaldı artık yeni şeyler söylemen lazım. Kuşa dönmüş maaşlarla bir evin nasıl geçeceğini anlat. Durmadan mazi anlatıyor. Üç beş tane rakam, üstüne bu ‘fakir’, ‘beka’ gelsin alkışlar. Siyaset sandıkları şey bu. Bir diğeri de İYİ Partiye iftira atmak. Aziz milletim, AK Partiye, MHP'ye, CHP'ye, BBP'ye, Demokrat Partiye oy vermiş kardeşlerim. Ne yazık ki milletimiz en kötüsünü görmedi. Seçime kadar zaman kazanmak isteyen bu iktidarla kriz atlatmak mümkün değil. Zamlar, fiyatlar ortada yaptıkları tek şey göz boyamak. Erbakan'ın dediği gibi bunların kararları hep pansuman tedbirler. Papazı vermeyeceğiz lafı ne kadar doğruysa krizi atlattık lafı da o kadar doğru. Erdoğan Ak Parti'nin değil Cumhur İttifakı'nın adayı olarak seçildi. Her şeyi birlikte yapıyorlar. Tekliflerimize HDP'yi de yanlarına alıp hayır diyorlar.

Aziz milletim, ülkemizin yaşadığı krizden söz ediyorum. Sözün özü bu: Sadece AK Parti'ye değil sorumluluk Cumhur İttifakı'na aittir. Sandıkta sadece iktidardan değil ittifaktan da hesap soracağız. Bunlara en iyi ders İYİ Parti'nin yükselişi olacaktır. Seçimden bu yana durmadan program açıkladılar, yeni ekonomi programı, enflasyonla topyekün mücadele programı, şimdi yeni bir program hazırlamışlar, yatırım ve istihdam programı. Üç yıl yatırım olmayacak dediler ama şimdi oyalamak için böyle bir program hazırladılar. Bunların programlarını çok gördü Türkiye. Defalarca bu şekilde kampanya yapıp milletimizle alay ettiler. Millet artık ne yaptığınızı da ne yapmadığınızı da gayet iyi biliyor.

‘AMERİKAN TÜTÜNÜ SATILSIN DİYE ELİNDEN GELENİ YAPIYORLAR’

Rekabet kurumu bir açıklama yaptı, patates ve soğanda stokçuluk yok dedi. Kurumun üyelerini görevden alacaklar. Yolsuzluklar raporlandıkça Sayıştay'dakileri görevden aldılar. Stokçuluk yok diyeni de görevden alacaklar. Erdoğan'ın yönetimi budur. Amerikan tütünü satılsın diye elinden geleni yapıyor iktidar. Çayda da aynı durumla karşı karşıyayız. Önlem alınmazsa birkaç sene sonra çayı ithal edeceğiz. ÇAYKUR'da bir yıl içinde üçüncü genel müdür de gitti. Belediye başkanı adayı olmak için gitti.

AK Partili belediyeleri inceleyen Sayıştay raporları yolsuzlukla dolu. Borazan medya görmezden gelse de biz bu raporları milletimiz görsün diye uğraşacağız. Namuslu bürokratlar kendilerini yalnız hissetmeyecek. Bilecekler ki yaptıkları çalışmalar boşa gitmeyecek. Çünkü herkes sussa da İYİ Parti susmayacak!

Değerli milletvekilleri geçen hafta art arda iş kazaları yaşandı. Birisi de Kuzey Marmara Otoyolundaki olaydı. Allah kardeşlerimize rahmet nasip etsin. Kazanın ardından yine yayın yasağı getirildi. Sorumlululardan hesap sormak yerine millet öğrenmesin diye yasak koymak insana bakış açısının özetidir. Yandaş, iktidar ve havuz medyası birbirini besliyor. Döngü bu. İşçi kardeşlerimiz beton bloğun değil bu yükün altında kalıyor. Biz geleceğiz bu kayırmacı düzen değişecek.

İTTİFAK AÇIKLAMASI: GÖRÜŞMELERİ SINIRLI BİRLİKTELİK OLARAK GÖRÜYORUZ

Gelelim ittifak meselesine. Öncelikle devam eden görüşmeleri sınırlı bir birliktelik olarak görüyoruz. Öncelikle 5 milyon seçmenimizin hakkını korumak istiyoruz. Siyaset, ilkelerle yapılır. Uzlaşılırsa yapılır, uzlaşılamazsa teşekkür edilir ve yol haritası çizilir. İYİ Parti papatya falı gibi bir gün adayım var bir yok diye siyaset yapmaz. Cumhur İttifakı 31 Mart'ı da beka meselesi olarak göstermek yine korku meselesidir. Harbe gitmiyoruz, belediye başkanlarımızı, meclis üyelerini seçeceğiz. Ortada mikrofonları devirmek için bir neden yok. Biraz sakin olun kardeşim. Bağırıp, çağırarak millete krizi unutturamazsınız. Nifak saçmayı bırakın, provokasyondan vazgeçin. Milletimize sesleniyorum; aklınıza hangi parti yatıyorsa ona verin. Kimsenin dolduruşuna gelip eşinizle, dostunuzla düşman olmayın. Birilerinin koltuk sevdasının birliğimizi bozmasına müsaade etmeyin. Demirel'in dediği gibi tarih eteklerimizden çekiştiriyor. Gidişat gösteriyor ki İYİ Partinin bir misyonu var. Allah adildir dünyada çalışana verir. İYİ Parti işini hakkıyla yapıyor dedirteceğiz. Mecliste milletin derdini haykırıyor dedirteceğiz. Milletimizi mutlu, devletimizi güçlü kılacağız.

Aziz milletim, iktidarın yeni bir ‘aldatıldım’ hikayesini dinledik. Biliyorsunuz 15 yılda anlayabildi iktidar. Savcı dedi ki Ergenekon diye bir örgüt yok. Sayın Erdoğan diyordu ki savcısıyım. Ben adına en çok takıldım. Ergenekon ismini bile Türk düşmanlığı sebebiyle koydular. Bu kumpasla başlayan rezalet, Dolmabahçe'yle, Habur'la devam etti.”

ADAYLARI AÇIKLADI

Akşener konuşmasında bazı illerin belediye başkan adaylarını da açıkladı:

■ Isparta Belediye Başkanı adayı Baro Başkanı Avukat Gökmen Gökmenoğlu

■ Elazığ Belediye Başkanı adayı Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Eski Başkanı Ali Şekerdağ

■ Niğde Belediye Başkanı Adayı Mümin İnan

■ Afyonkarasihar Belediye Başkanı Adayı Dr. Mahmut Koçak

■ Mersin Belediye Başkanı Adayı Burhanettin Kocamaz (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sarı Yelekliler geri adım attırdı: Zamlar 6 ay askıya alınacak

SONRAKİ HABER

Pompalı tüfekle öldürmeye teşebbüs eden erkeğe önce ceza sonra tahliye verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa