04 Aralık 2018 00:58
Son Güncellenme Tarihi: 04 Aralık 2018 23:09

CIA Direktörü, ABD senatosunu Kaşıkçı konusunda bilgilendirdi

CIA Direktörünün ABD Senatosunu bilgilendirmesinin ardından konuşan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham: Veliaht Prens cinayette suç ortağı

Fotoğraf: Umar Farooq/AA

Paylaş

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü Gina Haspel Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti hakkında ABD Senatosunu bilgilendirdi. CIA Direktörü Gina Haspel'in, Senatoda yaptığı Cemal Kaşıkçı oturumuna katılan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, "Veliaht Prens Muhammed bin Selman bitmiş durumdadır. Mümkün olan en yüksek seviyede onun (Veliaht Prens Muhammed bin Selman) Kaşıkçı cinayetinde suç ortağı olduğunu düşünüyorum" dedi.

Senatör Graham, CIA Direktörü Gina Haspel'in sınırlı sayıda senatörle bir araya geldiği kapalı oturumun ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Toplantıda duyduklarının "Kaşıkçı cinayetinden Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın sorumlu olduğu" yönündeki kanaatini pekiştirdiğini kaydeden Graham, bu konuda ABD Kongresinde güçlü bir duruş sergilenmesi gerektiğini belirtti.

SENATÖR GRAHAM: VELİAHT PRENS CİNAYETTE SUÇ ORTAĞI

Graham şu değerlendirmeyi yaptı: "Veliaht Prens Muhammed bin Selman bitmiş durumdadır. Mümkün olan en yüksek seviyede, onun Kaşıkçı cinayetinde suç ortağı olduğunu düşünüyorum. Onun, ABD'ye güvenilir bir ortak olacağını sanmıyorum. O ülke yönetiminde olduğu sürece Suudi Arabistan'a silah satışlarını destekleyemem. Ayrıca Yemen'deki savaş kontrolden çıkmış durumda."

AA'nın haberine göre , Suudi Arabistan'ın stratejik bir müttefik olduğunu belirten Graham, Veliaht Prensin, bu ilişkiye ciddi şekilde zarar verdiğini ifade etti. Graham, "Eğer Suudi yönetimi bu adamın elinde olacaksa bu ülkeyle iş yapmanın çok zor olacağını düşünüyorum çünkü o çılgın biri. Aynı zamanda tehlikeli ve ikili ilişkileri tehlikeye atıyor." yorumunu yaptı. Graham ayrıca, ortaya çıkan delillerin "açık" olduğunu ve Kongrenin buna göre hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

'KAFAMDA HİÇBİR SORU YOK'

Bir diğer Cumhuriyetçi Senatör Bob Corker da "Kaşıkçı'yı öldürme talimatını Veliaht Prens verdi ve talimatı o takip etti, bu konuda kafamda hiçbir soru yok" değerlendirmesini yaptı.

'SADECE 8 KİŞİYE BRİFİNG VERİLDİ, BU DEMOKRASİ DEĞİL'

Kaşıkçı cinayeti konusunda Donald Trump yönetimini hedef alan eleştirileriyle öne çıkan bir diğer Cumhuriyetçi Senatör Rand Paul ise bu şekilde yapılan bir bilgi paylaşım sürecinin "demokratik" olmadığını savundu. Paul, kendisinin de katılamadığı brifingle ilgili basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Kongrede (CIA'den Kaşıkçı konusunda) brifing alan sadece 8 kişi var. Bu demokrasi değil. Bu demokratik bir temsil olmadığı gibi demokratik bir denetleme de değil. Söz konusu bilgiler Kongrede geniş şekilde (Kongre üyelerine) iletilmelidir" dedi.

Amerikan medyasına yansıyan ve Kongre kaynaklarına dayandırılan haberlerde, Haspel'in brifingine, Senatonun "Silahlı Hizmetler", "Dış İlişkiler", "İstihbarat" ve "Dış operasyonlar Alt Komitesi"nin Cumhuriyetçi ve Demokrat başkan ve yardımcılarının katıldığı bildirildi. (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Suudi Arabistan ile Cezayir arasında 'koordinasyon konseyi' anlaşması

SONRAKİ HABER

Marmara Bölgesi'nde öğleden sonra yağmur ve sağanak uyarısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa