03 Aralık 2018 15:00
Son Güncellenme Tarihi: 04 Aralık 2018 00:14

Fransa’da ‘sarı yelekliler’in eylemlerinde görevli polislere özel prim

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, 17 Kasım'dan bu yana süren 'sarı yelekliler'in eylemlerinde görev alan polislere özel prim verileceğini duyurdu.

Fotoğraf: Mustafa Yalçın/AA

Paylaş

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, akaryakıt vergilerinin düşürülmesi ve ekonomik koşulların iyileştirilmesi için "sarı yelekliler"in cumartesi düzenlendiği eylemlerde görev yapan polislere özel prim ödeyeceklerini açıkladı. 

Fransız basınındaki haberlere göre, Macron, polislerle bir araya geldiği yemekte protestolarda görevli polislere özel prim ödeyeceklerini duyurdu. Primin miktarına ilişkin bilgi verilmedi.

Geçen cumartesi Paris'te düzenlenen gösterilerde güvenliği sağlamak için yaklaşık 5 bin ve ülke genelinde binlerce polis görev yapmıştı.

EYLEMLERE AMBULANS ÇALIŞANLARI DA KATILDI

Fransa'da "sarı yelekliler"den sonra ambulans çalışanları da sokağa döküldü. Fransa İçişleri Bakanlığı, dün ülke genelinde düzenlenen akaryakıt zammı protestolarına 136 bin kişinin katıldığını, polisin saldırısıyla çıkan olaylarda 263 kişinin yaralandığını ve 630 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Fransa’da hükümetin akaryakıta ek vergi koymasını protesto eden “Sarı Yelekliler”in ardından ambulans çalışanları da sokağa döküldü. Başkent Paris'teki Ulusal Meclis yakınında toplanan ambulans çalışanları "çalışma şartlarının iyileştirilmesi" talebinde bulundu. Gösterilerin yapıldığı bölgede trafik durdu. "Devlet beni öldürdü" yazılı bir pankartın taşındığı gösteride, "Macron istifa" sloganları atıldı.

16 BİN ‘SARI YELEKLİ’ EYLEM YAPTI

Fransa İçişleri Bakanlığı, haftasonu ülke genelinde düzenlenen akaryakıt zammı protestolarına başkent Paris’te 10 bin olmak üzere ülke genelinde 136 bin kişinin katıldığı belirtildi. 

GÖZALTINDAKİLER YARGILANACAK

AA’nın haberine göre, açıklamada 81’i polis 263 kişinin yaralandığı ifade edilen açıklamada, 378’i Paris’te olmak üzere ülkede toplamda 630 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Bu arada, Adalet Bakanı Nicole Belloubet, düzenlediği basın toplantısında, gözaltına alınanların yaklaşık 3’te 2’sinin yargılanacağını açıkladı.

Dünkü gösterilerle beraber 17 Kasım’dan bu yana çıkan olaylarda 2 kişi hayatını kaybetti, 222’si güvenlik görevlisi bin 43 kişi yaralandı, bin 424 kişi gözaltına alındı.

FRANSA'DA ULUSAL MECLİS VE SENATODA 'SARI YELEKLİLER' GÖRÜŞÜLECEK

Fransa'da Ulusal Meclis ve Senatoda, çarşamba ve perşembe günü, "sarı yeleklilerin" akaryakıt vergilerinin düşürülmesi ve ekonomik koşulların iyileştirilmesi için düzenlendiği protestoların görüşüleceği bildirildi.

Başbakanlık'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, 4 Kasım'da Ulusal Meclis'te ve 5 Kasım'da Senato'da, protestolara ilişkin oturumlar düzenlenecek. Açıklamada, Başbakan Edouard Philippe'in 4 Kasım'da sarı yeleklilerden bir heyeti kabul edeceği bilgisi paylaşıldı.

Başbakan Philippe'in, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un talimatıyla, aralarında Ulusal Birlik partisini lideri Marine Le Pen ve Boyun Eğmeyen Fransa Hareketin lideri Jean-Luc Melenchon'un da bulunduğu muhalefet partilerinin liderleriyle görüştüğü belirtildi. Muhalefet partileri, hükümete, protestolarda şiddete izin vererek, sarı yeleklilerin meşruiyetini zedelemeye çalıştığı suçlamasında bulunmuştu.

NE OLMUŞTU?

Ülke genelinde “Sarı Yelekliler” adı altında örgütlenen kesimler, 17 Kasım’dan bu yana hükümetin akaryakıta ek vergi koymasını protesto etmek için sokaklara dökülüyor. Protestolar, Macron ve hükümete karşı daha geniş çaplı taleplerle isyana dönüştü. 

Sarı Yelekliler, 2 Kasım günü sabahın erken saatlerinde yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Champs-Elysees Caddesi çevresinde toplanmıştı. Polis, caddeye girmelerine izin vermediği eylemcilere göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla saldırmıştı. Bunun üzerine Champs-Elysees Caddesi’nin çevresinde zaman zaman polisle çatışma çıkmıştı. Sarı Yelekliler, gösteride “Macron istifa” sloganları atmış ve birçok binanın üzerinde Macron karşıtı yazılar yazmıştı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

4 Aralık Dünya Madenciler Günü

SONRAKİ HABER

Kalın'dan Davutoğlu'na yanıt: Erdoğan'ın mal varlığı bellidir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa