03 Aralık 2018 14:37

Adana'da Dilan Sarıkaya anısına arkeoloji günleri düzenlendi

10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitiren Çukurova Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğrencisi Dilan Sarıkaya anısına arkeoloji günleri düzenledi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Adana Şubesi, 10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitiren Çukurova Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğrencisi, Emek Partisi üyesi Dilan Sarıkaya anısına arkeoloji günleri düzenledi.

Önceki gün dernek şubesinde yapılan açılışta konuşan Dilan Sarıkaya’nın annesi Nesligül Sarıkaya, Dilan’ın ismini böyle etkinliklerle yaşayacağını belirterek “Kızım ilk 4 tercihine de arkeoloji bölümünü yazmıştı. Severek isteyerek yapacaktı. Diploma almamış olabilir ama kızım benim gözümde arkeolog” dedi.

Emek Partisi üye ve yöneticierinin de katıldığı etkinlikte konuşan Şube Başkanı Şükrü Şahin ise PSAKD olarak kültürel etkinlikler düzenlemeye devam edeceklerini belirtti.

Dilan Sarıkaya Arkeoloji Günleri'nin ilk gününde Uzman Arkeolog Erhan Bingöl'ün sunumu ile “Uygarlığın Şafağında Neopolitik Devrim" ve arkeoloji öğrencisi Elif Kesen'in sunumu ile “Neolitik Dönem Güneydoğu Anadolu’da Anıtsal Kült Yapılar, Din ve Simgecilik” konuları konuşuldu.

16 Aralıkta yapılacak oturumlarda “Ölümün Tarihöncesi ve Anadolu’da Neolitik Dönem Gömütleri” ve "Tarih Öncesi Şiddet ve Uygar Dünyada Şiddetin Nesnesi Kadın” konuları konuşulacak. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İsrail 2018’de gazetecilere yönelik 811 ihlalde bulundu

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa