03 Aralık 2018 14:29

HDP ‘istisnai yerlerde’ ittifaka yeşil ışık yaktı

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, yerel seçimde İstanbul ve Mersin özelinde ortak adaylar için çalışmaları olduğunu söyledi.

Fotoğraf: Sezgin Pancar/AA

Paylaş

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, 31 Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçimler için “İktidarı geriletmek ve bu iktidardan Türkiye’yi kurtarmak için yan yana gelmekten daha doğal bir şey olamaz” dedi.

Tüm Türkiye’de seçime gireceklerini kaydeden Temelli, “Mersin özelinde de bu türden çalışmalarımız var. İstanbul özelinde de bu türden çalışmalarımız var” dedi.

Temelli, “Tüm Türkiye’de seçimlere gireceğiz. Ama belli yerlerde, istisna teşkil eden yerlerde, herhangi bir partinin tek başına kazanamayacağı yerlerde bu iktidarı geriletmek ve bu iktidardan Türkiye’yi kurtarmak için yan yana gelmekten daha doğal bir şey olamaz” diye konuştu.

GELİN YAN YANA DURALIM

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Mersin’de gazetecilere yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Önümüzde yerel seçimler vardır. 4 ay sonra Türkiye’nin kaderini değiştirecek bir seçime gidiyoruz. Bütün demokrasi güçlerine, demokratik kitle örgütlerine ve muhalefet partilerine çağrımız bu yöndedir. Gelin bu faşist zihniyetten kurtulmak için güçlü bir şekilde yan yana gelelim, halklarımızın sesine kulak verelim, Türkiye’yi demokratikleştirmek için güçlü bir adım atalım. Bunu başarırsak bu ülkenin çözülmez gibi görünen sorunlarını çözeceğiz. Kürt sorununu da çözeceğiz, tecridi de kaldıracağız, tutuklu arkadaşlarımızın özgür kalmasını sağlayacağız. Dağ gibi birikmiş sorunları ancak böyle çözebiliriz. Yan yana gelmeden, eşit ve demokratik bir anayasa yazmadan bu sorunları çözemeyeceğimizi biliyoruz.”

ORTAK ADAYLAR BELİRLEMEK ÖNCELİĞİMİZ

Bir soru üzerine “hem Mersin hem de Türkiye geneline baktığımızda biraz önce belirttiğim gibi, çalışmalarımız sürüyor” diyen Temelli, “ Fizibilite raporlarımız hazırlandı, komisyonlarımız kuruldu. Tüm Türkiye’de seçimlere gireceğiz. Ama belli yerlerde, istisna teşkil eden yerlerde, herhangi bir partinin tek başına kazanamayacağı yerlerde bu iktidarı geriletmek ve bu iktidardan Türkiye’yi kurtarmak için yan yana gelmekten daha doğal bir şey olamaz. Ortak adaylar belirlemek, demokrasi ve emekten yana tercihte bulunacak seçenekleri açığa çıkarmak, yerinden ve demokratik yönetime katkı sunmak önceliğimizdir. Bizler böyle çalışmalar yapıyoruz. Mersin özelinde de, İstanbul özelinde de bu tür çalışmalarımız var. Tek başına hiçbir partinin kazanamayacağı yerlerde demokratik seçenekleri değerlendirmek zorundayız. Bu bizim en önemli sorumluluğumuz” ifadelerini kullandı.

Mersin’de aday çıkarıp çıkarmayacakları konusunda bir karar vermediklerini söyleyen Temelli, “Ortak aday çıkarmak için çaba gösteriyoruz. Bir telaşımız ya da acelemiz yok. Herkese bu çağrıyı yapıyoruz. Bu tür yerlerde ortak adayları belirlemek büyük önem taşıyor, her yerde aday çıkarma çalışmalarımız sürecek” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Akın İpek atağı: Londra Adalet Müşavirine inceleme başlatıldı

SONRAKİ HABER

Bakırköy'de öğrencileri darbeden soyan polise 12 yıl 9 ay 10 gün hapis

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa