03 Aralık 2018 11:52

Karasu Çayı artan kirlilik nedeniyle siyah akıyor

İslahiye’ye 10 kilometre uzaklıktaki Güllühöyük Mahallesinden geçen Karasu Çayı'nda artan kirlilik mahalleliyi korkuttu.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

İslahiye merkeze 10 kilometre uzaklıkta bulunan Güllühöyük Mahallesinden geçerek, Tahtaköprü Sulama Barajı'na dökülen Karasu Çayı'nda, son günlerde artan kirlilik nedeniyle suyun rengi siyaha döndü.

Döküldüğü barajın kirlenmesine ve buradaki balıkların ölmesine yol açan çayın suyunun renk değişimi, mahalleliyi tedirgin etti. İhbar üzerine bölgeye, İslahiye Belediyesi ile Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri gönderildi. Sudan numuneler alan ekipler, inceleme başlattı.

Kirliliğin kaynağı araştırılırken, balık avlanmaya gelenler ile mahalleli, dikkatli olmaları ve sonuç belli oluncaya kadar kıyıya vuran balıkları tüketmemeleri konusunda uyarıldı.

Yıllardır bölgeye gelip, piknik yaptıklarını ve çayda balık tuttuklarını anlatan Burhan Temtek, "İlk kez suyun siyah renkte aktığını gördük. Bazı balıkların da telef olarak kıyıya veya su yüzeyine vurduğunu gördük. Karasu Çayı'nın yeniden, eskisi gibi berrak şekilde akmasını istiyoruz" dedi. (Antep/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Makro işçileri: Birliğimiz güçleniyor, eylem planları yapıyoruz

SONRAKİ HABER

Balıkesir'de 3.7 şiddetinde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa