03 Aralık 2018 10:12

Tijuana'ya gelen Honduraslı göçmenler, sınırı aşarak ABD'ye geçti

Orta Amerika ülkelerinden yola çıkarak Meksika'nın Tijuana kentine gelen bir grup göçmen, bariyerleri aşarak ABD'ye geçti.

Fotoğraf: Atılgan Özdil/AA

Paylaş

Orta Amerika ülkelerinden yola çıkarak Meksika’nın Baja California eyaletindeki Tijuana kentine gelen göçmen konvoyundan Honduraslı bir grup Meksika-ABD sınırındaki bariyerleri aşarak ABD'ye geçti.

Meksika’nın yeni Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, Orta Amerika ülkelerinden yola çıkarak ABD’ye doğru ilerleyen göçmen konvoyu ile ilgili El Salvador, Guatemala ve Honduras devlet başkanları ile bir “kalkınma planı” oluşturmak üzere anlaşma imzalamıştı.

Tijuana kentine gelen yaklaşık 9 bin göçmenin kaldığı ABD sınırına yakın bir spor kompleksindeki barınak kapatılmıştı. Tijuana yetkilileri, barınakta kalan tüm göçmenlerin, ABD sınırından çok daha uzaktaki bir eski konser salonuna gönderildiğini duyurmuştu.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), önceki gün, Orta Amerika ülkelerinden ABD’ye ilerleyen göçmen konvoyundan yüzlerce kişinin kendi ülkelerine geri döndüğünü bildirmişti.

(DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

AKP içinde 'Beratçılar', 'Soylucular' ve 'Bilalciler' çekişmesi

SONRAKİ HABER

2020 için asgari ücret pazarlığı 2 Aralık'ta başlıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa