03 Aralık 2018 10:31

AKP içinde 'Beratçılar', 'Soylucular' ve 'Bilalciler' çekişmesi

AKP içinde, ekipler arasında güç savaşı yaşanıyor. Her ekip kendi alanını genişletmek istiyor. 

Fotoğraflar: AA/DHA/Okçular Vakfı

Paylaş

AKP’de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın başını çektiği ‘Beratçılar’, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya bağlı olan ‘Soylucular’ ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın etkili olduğu ‘Bilalciler’ olarak adlandırılan 3 ana ekibin bulunduğu iddia ediliyor. 

Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın kulis bilgilerine dayandırdığı haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, damadı Berat Albayrak’ı 2011 seçimlerinde milletvekili yapıp ardından kabineye almasıyla birlikte parti içinde ‘Beratçılar’ olarak adlandırılan ekip oluşmaya başladı. Daha sonra partiye katılan Süleyman Soylu da ilk yıllarda bu ekip içinde yer aldı. Beratçılarla yolunu ayıran Soylu, İçişleri Bakanı olmasıyla birlikte kendine bir alan oluşturdu. Albayrak ile Soylu arasında zaman zaman yaşanan tartışma ve rekabet kamuoyuna da yansıyor. En son “omuz atma” görüntüleriyle gündeme gelen ikili, daha sonra verdikleri pozla “aramızda sorun yok” mesajı vermeye çalışmıştı. Beratçılar ve Soylucular’dan etkili olan diğer ekibin başını Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan çekiyor. 

SÜMEYYE ERDOĞAN DA ETKİLİ OLUYOR

Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan da bazı atamalarda etkili oluyor.

GÜÇ SAVAŞI VE KULİS FAALİYETLERİ

Ekipler arasında parti kadrolarının belirlenmesi, politika ve kararların alınmasında zaman zaman ‘güç savaşı’na neden oluyor. Her ekip kendi alanını genişletmek için Cumhurbaşkanı Erdoğan nezdinde yoğun kulis faaliyeti yürütüyor.

Bu tartışmaların, AKP’de Bakan Albayrak’ın İstanbul ilçe aday listesi ve belediye meclis üyelerinin belirlenmesinde etkin olmak istemesi, TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın buna karşı çıkması nedeniyle bir kez daha gün yüzüne çıktığı ifade ediliyor. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hande Kader cinayetinde şüpheli bir kişi tutuklandı

SONRAKİ HABER

Pompalı tüfekle öldürmeye teşebbüs eden erkeğe önce ceza sonra tahliye verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa