02 Aralık 2018 22:11
Son Güncellenme Tarihi: 03 Aralık 2018 15:27

Yalan habere hekimlerden tepki: Reyting uğruna hedef gösteriliyoruz

Hekimler, haber kanallarında 'Karnında bant unutuldu' denilerek hekimlerin hedef alındığı haberlere tepki gösterdi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Bazı haber bültenlerine, gazete ve haber sitelerine "Karnında bant unutulan annenin isyanı" şeklinde yansıyan gelişme tartışma konusu oldu. Haberde kadın, bir önceki doğumu için yapılan sezaryende karnında bant unutulduğunu bunun da şu an karnındaki çocuğa dolandığı için ağrılara sebep olduğu ve rahatsızlığın çocuğu aldırma zaruretine kadar geldiğini iddia ediyordu. Ancak kadının ve avukatının sunduğu raporda teşhis 'Amniyotik bant' idi. 'Amniyotik bant' ise adında geçtiği gibi bir yapay bant değil, rahimde bebeğin etrafındaki zar kalıntılarının bebeğe dolaşmasıyla ilgili sendromun adıydı.

Doğum sırasında bir kadının karnında bant unutulduğu şeklindeki asılsız habere hekimlerden tepki geldi. Ankara Tabip Odası (ATO) Başkanı Vedat Bulut, “Sadece hastanın ve avukatın beyanına dayanarak kamuoyunda hastanın karnında bant unutulduğuna ilişkin yapılan açıklama hekimlik mesleğini değersizleştiren ve hekimi hedef gösteren mesnetsiz bir açıklamadır. Tamamen bilgisizce ve reyting uğruna yapılmıştır” dedi. Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD)  Genel Sekreteri Volkan Kurtaran da hem ameliyat yapan hem de hastayı sonradan gören hekimle görüştüklerini, hiç bir şekilde hastaya ‘senin karnında bant unutuldu’ denilmediğini söyledi.

AMNİYOTİK BANT SENDROMU NEDİR

İhlas Haber Ajansı'nın (İHA), geçtiğimiz günlerde bir kadınının doğum sırasında karnında bant unutulduğu iddiasıyla diğer hamileliğinin sorunlu ve ağrılı geçtiği, bu yüzden bebeği aldırması gerektiği şeklinde bir haber yapmıştı. Daha sonra haberin avukat beyanı ve annenin bilgi eksikliğinden dolayı yanlış olduğu ortaya çıktı. ATO Genel Başkanı Vedat Bulut, bahsi geçen Amniyotik Bant Sendromu'nun nedeninin tam olarak bilinmediğini ve gebeliklerin 5 bin ile 10 binde birinde görülen bebekte sakatlıklara neden olabilen bir durum olduğunu belirtti. “Rahimde amniyotik sıvının olmadığı bölgelerde plesanta ile amnion bantlarının bebeğe yapışmasıyla ortaya çıkar” diyen Bulut, 25 yaşından önce ilk gebeliğin yaşanması, rahim anomalileri, bebeğin içinde yüzdüğü sıvının azlığı ve rahim içi kanamanın bu duruma sebep olacağını söyledi. Bulut, “Sadece hastanın ve avukatın beyanına dayanarak kamuoyunda hastanın karnında bant unutulduğuna ilişkin yapılan açıklama hekimlik mesleğini değersizleştiren ve hekimi hedef gösteren mesnetsiz bir açıklamadır. Tamamen bilgisizce ve reyting uğruna yapılmıştır. Buna sessiz kalmayacağız” diye konuştu.

TJOD: HEKİM VE ANNEYLE GÖRÜŞTÜK

TJOD Genel Sekreteri Volkan Kurtaran, Amniyotik Bant Sendromu'nun bir olgu olduğunu ve bebeğin kesesini çevreleyen zarlarda oluştuğunu ifade ederek, “Unutulan herhangi bir bant ya da yabancı cisim değildir. Amniyotik Bant Sendromu önceden görülemez, önlem alınamaz, hekim hatasıyla bağdaştırılamaz. Hiçbir kadın doğum hekimi de hem Amniyotik Bant Sendromu yazıp hem de senin karnında bant unutuldu diyemez” dedi. Hem ameliyat yapan hem de hastayı sonradan gören hekimle görüştüklerini ifade eden Kurtalan, “Hiç bir şekilde hastaya senin karnında bant unutuldu dememişler. Zaten sendromdan yola çıkarak bant unutuldu denemez. Hekimleri yıpratan haberlerin kimseye faydası yoktur” diye konuştu.

BU TÜR HABERLER HEKİMLERE LİNÇ ORTAMI YARATIYOR

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey Üyesi Selma Güngör de, hekimlere ve sağlık çalışanlara şiddetin çok arttığı bu günlerde yanlış haberlerin hekimlere karşı linç ortamı yarattığını belirtti. Bu tür haberlerle hastaların, yanlış ön yargılarla hekimlere karşı saldırgan davranışlarda bulunduğunu ifade eden Güngör, “Bu nedenle medyanın doğru haberler yaparak kimseyi kimseye kışkırtmadan gerçekleri haber yapmasını bekliyoruz. Gerçeğin araştırılmadan haber yapıldığı bu ortamda genç bir hekim arkadaşımız sosyal medya tarafından linç edildi” dedi. Bu haberle birlikte kadın doğumculara ve hekimlere güvensizlik ortamı yaratıldığını söyleyen Güngör, teşhisin anlaşılmadan haber yapıldığına dikkat çekerek “Tabip odalarının onur kurulları, yapılan kötü uygulamaları cezalandırıyor zaten. Biz aynı zamanda hekimliği ve halkın sağlık hakkını da koruyoruz, kişileri değil” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cam işçileri: Bizimle değil Şişecam patronuyla pazarlık yapın

SONRAKİ HABER

EMO Bilim - Akademi - Mühendislik buluşması gerçekleşiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa