02 Aralık 2018 20:46

CHP'li Ayhan Barut: Yılın 6 ayı çalışan ÇAYKUR işçisi emekli olamaz

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, ÇAYKUR'da çalışan mevsimlik işçilerin sorunlarına dikkat çekti.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, ÇAYKUR'da çalışan 9 bin 500 mevsimlik işçinin yaşadığı sorunlara dikkat çekerek, 6 ay çalışıp yıl boyu ev geçindirmeye uğraşan emekçilere sahip çıkılmasını istedi. TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi de olan Barut, konuyu bu kez de soru önergesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle soru önergesi sunan Barut, "Doğu Karadeniz Bölgemizde özellikle Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin başta olmak üzere 6 ay çalışıp 12 ay ev geçindirmeye çalışan 9 bin 500 ÇAYKUR mevsimlik işçisinin feryadını duyuyor musunuz?" diye sordu.

"NEDEN ÇÖZÜM ÜRETİLMİYOR?"

ÇAYKUR mevsimlik işçilerinin yılın 6 ayı çalışıp, 6 ay işsiz kaldığını vurgulayan Barut, “Bu yaşanan acı tablo maalesef en çok aile içi huzursuzluk, geleceğinden endişe duyan çocuklar ve kahrı çeken kadınlarımızı çaresiz bırakmaktadır.
■ ÇAYKUR mevsimlik işçilerinin yılın 6 ayı çalışıp emeklilik için gerekli 7 bin işgününü doldurma şansları var mı?
■ Aldıkları maaşla ev geçindiremeyen mevsimlik işçilerin emekli olmasını beklemek bir mucizeyi beklemek değilse nedir?
■ Bu işçilerimizin yılın diğer yarısında kamu kurum ve kuruluşlarında bulunan mühendis, teknik, eksper, aşçı ve şoför gibi branşlarda değerlendirilmeleri sağlanamaz mı?” diye konuştu.(Adana/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Emeklilikte yaşa takılanlar Bursa'da buluştu

SONRAKİ HABER

Tahir Elçi Vakfının Kürt sorunu panelinde ikinci gün: Sınıfsal meseleyle yüzleşilmeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa