02 Aralık 2018 19:19

Finlandiya'da kadınlara yönelik şiddete karşı sanatsal kampanya

Finlandiya’da 'Kadın Hattı' adlı kuruluş, kadınlara yönelik şiddete dikkat çekmek için sanatsal bir kampanya başlattı.

Fotoğraflar: Anni-Mari Pahkala'nın Instagram hesabından alınmıştır | Kolaj: Evrensel

Paylaş

Finlandiya’da kadın hakları için çalışma yürüten “Kadın Hattı” adlı kuruluş, kadınlara yönelik şiddete dikkat çekmek için sanatsal bir kampanya başlatacağını duyurdu. Kampanya, Finlandiya’nın bağımsızlık günü olan 6 Aralık’ta Helsinki’deki sarayda düzenlenecek kutlama ile başlayacak.

Kampanya kapsamında cinsel taciz ve tecavüzlere uğrayan 3 kadının #Metoo Kampanyası sırasında gazetelerde yayımlanan anlatımları kadın sanatçılar ve siyasetçiler tarafından seslendirilecek. Finlandiya’nın tanınmış moda tasarımcısı Anni-Mari Pahkala ise kadınların anlatımlarını sembolize eden balo kıyafetleri tasarlayacak. Pahkala’nın tasarladığı kıyafetler Finlandiya’nın kurtuluş günü nedeniyle sarayda düzenlenecek baloda giyilecek. Pahkala, şiddete uğrayan 3 kadın için 3 ayrı balo kıyafeti tasarladı.

‘HİÇ KİMSE KADINLARI SUSTURMA HAKKINA SAHİP OLMAMALI’

Pahkala’nın tasarladığı kırmızı giysiyi giyecek olan Çevre Partisi Yeşiller Milletvekili Emma Kari, 10 yıl süreyle eşinin fiziki ve psikolojik şiddetine maruz kalan 3 çocuk annesi bir kadının anlatımlarını okuyacak. Finlandiya’nın kurtuluş günü dolayısıyla sarayda düzenlenen balolarda ülkede yaşanan olumsuzlukları konuşmama geleneği, Emma Kari’nin kendisine yapılan teklifi tereddütle karşılamasına neden olmuş. Fiziki ve psikolojik şiddete uğrayan her kadının bunu duyurma hakkı olduğuna karar veren Kari, “Artık hiç kimse bu kadınları susturma hakkına sahip olmamalı. Bizlerin görevi onları dinlemek, yaşamlarını sürdürebilmeleri için destek vermek ve yardım etmektir” dedi.

GİYSİ SİSTEMDE KADINLARIN KORUNMASINDAKİ YETERSİZLİKLERİ SEMBOLİZE EDİYOR

İttifak adlı gençlik örgütünün başkanı Elisa Gebhard ise, iş yaşamında başarılı olan ancak bir erkeğin şiddeti sonucu ağır yaralanan genç ve güzel bir kadın için tasarlanan kıyafeti giyecek. Genç kadın, sürekli olarak fiziki şiddete maruz kaldığını polis ve kurumlara bildirmesine rağmen polis, şiddetin ağır olmadığını öne sürülerek dava açmadı.

Kadın, zengin ve önemli bir görevi olan erkeğin kendisine şiddet uyguladığına kurumları inandıramadı. Sığınma evine yerleştirilme talepleri reddedildi. Ancak şiddet sonucu yaşamını kaybetmenin eşiğine geldiğinde polis ve diğer kurumlar devreye girdi. Giysi sistemde kadınların korunmasındaki yetersizlikleri sembolize ediyor.

YASALAR YETERSİZ KALDIĞI İÇİN TECAVÜZÜ KURUMLARA BİLDİRMEDİ

Üçüncü giysi ise yaşlı bir iş arkadaşı tarafından tecavüze uğrayan 16 yaşındaki genç bir kadının anlatımlarına uygun tasarlandı. 20 yaşını doldurmasına ve tedavi olmasına rağmen travmayı hâlâ atlatamadığını anlatan genç kadın, tecavüz sırasında direnç gösteremediği için kurumlara durumu bildirmediğini söylüyor. Yürürlükteki yasalara göre kadın direnmediği için erkeğin cinsel saldırısı tecavüz olarak değerlendirilmiyor. Bu nedenle kadınlar rıza yasasının bir an önce parlamentonun gündemine alınmasını talep ediyor.

SANAT PROJELERİ İÇİNDE EN SARSICISI

Şiddete uğrayan 50 kadının anlatımlarını okuduğunu söyleyen Moda Tasarımcısı Anne-Mari Pahkala, “Bu proje bugüne kadar yer aldığım sanat projeleri içinde en sarsıcısıydı. 3 giysiyi sıkıntı içinde acı duyarak tasarladım” dedi. (Stockholm/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tutuklu vekil Leyla Güven'le dayanışma büyüyor

SONRAKİ HABER

EMO Bilim - Akademi - Mühendislik buluşması gerçekleşiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa