02 Aralık 2018 23:22

Meksika'nın yeni Devlet Başkanı Obrador yemin etti

Obrador'un yemin törenine Güney Amerika'dan devlet başkanları, ABD Başkan Yardımcısı Pence ve Trump'ın kızı Ivanka Trump gibi isimler de katıldı.

Meksika'nın yeni Devlet Başkanı Obrador yemin etti

Meksika'nın yeni Devlet Başkanı Obrador'un yemin töreninden. | Fotoğraf: Morena'nın Basın Ofisi

Paylaş

Meksika’nın yeni Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador yemin ederek görevine başladı. 1 Temmuz’da yapılan devlet başkanlığı ve genel seçimlerini kazanan ve ülkesini 6 yıl boyunca yönetecek Obrador’un yemin töreni başkent Meksiko’daki yasama sarayı San Lazaro’da gerçekleştirildi. 

Meclis Başkanı Porfirio Munoz Ledo’nun, görev süresi dolan Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto’dan teslim aldığı devlet başkanlığı kuşağını sağ omzundan çapraz olarak asan Obrador, yemin ederek resmen göreve başlamış oldu.

Ülkesi ve diğer Latin Amerika ülkelerinin yanı sıra sosyal ve geleneksel medyada da isminin baş harflerinin kısaltması AMLO ile anılan Obrador, törenin ardından milletvekillerinin ve aralarında devlet başkanlarının da bulunduğu konukların önünde konuşma yaptı.

YOLSUZLUKLA MÜCADELE VE ADALET VAADİ

“Meksika’ya, yöneticilerin ve azınlığın yararlandığı sahtekarlık kadar zarar veren bir şey olmadı” diyen Obrador, görevi boyunca yolsuzlukla mücadele edeceğini ve ülkesinde adaletli olacağını söyledi. 

Obrador, ülkesinde uygulanan neoliberal politikalara yoğun eleştiri getirdiği konuşmasında bu politikaların halk için bir felaket olduğunu belirtti. 

Obrador'un yemin töreni sırasında, Zocalo meydanında çok sayıda Meksikalı toplandı. | Fotoğraf: Alejandro Melgoza Rocha

'ASGARİ ÜCRETE ENFLASYONUN ALTINDA ZAM YAPILMAYACAK'

Meksika’da dünyanın en düşük asgari ücretinin uygulandığını vurgulayan Obrador, hükümeti döneminde bu ücrete enflasyon oranının altında zam yapılmayacağını kaydetti.

Obrador, meclisteki muhalif vekillerin akaryakıt fiyatlarının düşürülmesi için pankart açmalarına da değinerek, “Vadettiğimiz rafineri hizmete girdiğinde ve diğer rafinerilerin kapasitesini artırdığımızda akaryakıt fiyatları düşecek” diye konuştu. 

MADURO PROTESTOSU

Konuşmasının sonunda, törene katılan davetlilerin isimlerini okuyarak teşekkür eden Obrador, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu andığında ise yine muhalefetin protestosu ile karşılaştı. Maduro için uzun süre “Diktatör” diye slogan atıp, Obrador’un konuşmasına müsaade etmeyen milletvekilleri ayrıca “Maduro, hoş gelmedin” yazılı pankart da açtı. İktidar milletvekillerinin ise Maduro ismini uzun süre alkışlamaları ve muhaliflerin açtığı pankartı kapatmaya çalışmaları dikkati çekti.

GÜNEY AMERİKA'DAN DEVLET BAŞKANLARI, PENCE, IVANKA TRUMP DA KATILDI

Törene Maduro’nun yanı sıra ABD Devlet Başkan Yardımcısı Mike Pence, ABD Başkanı Donald Trump’ın kızı Ivanka Trump, Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno, Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel, Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales gibi üst düzey isimler katıldı. 

Bir basın bildirisi ile halefi Obrador’u tebrik eden Enrique Pena Nieto, “Umarım Meksika ve yeni Devlet Başkanı Obrador için her şey iyi gider. Umarım Obrador halka vadettiklerini gerçekleştirir” ifadelerini kullandı.

ÖNCEKİ HABER

ODTÜ'de 2 Aralık anması:  Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz

SONRAKİ HABER

İki yıl sonra Kolombiya: Barış yok sermaye lehine baskıyla dönüşüm var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa