02 Aralık 2018 09:41

Gazeteci adayları TGC ile buluştu

TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, İstanbul Aydın Üniversitesi Halit Aydın Kampüsünde gazetecilik bölümü öğrencileri ile bir araya geldi.

TGC logosu

Paylaş

İstanbul Aydın Üniversitesi Gazetecilik Kulübünün düzenlediği söyleşiye hukuk fakültesi başta olmak üzere farklı fakültelerden birçok öğrenci katılım sağladı.

Konuşmasına TGC’nin ilk başkanı, “Kalemini kır ama satma” diyen Sedat Simavi’yi anarak başlayan TGC (Türkiye Gazeteciler Cemiyeti) Genel Sekreteri Sibel Güneş, TGC’nin tarihçesini, kuruluş felsefesini ve cemiyete üyelik kriterlerini anlattı. TGC tarafından verilen 5 ödülden bahseden Sibel Güneş Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri, Sedat Simavi Ödülleri, Yerel Gazetecilik Ödülleri, Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri son olarak iki yıldır Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar nedeniyle vermeyi tercih etmedikleri Basın Özgürlüğü Ödüllerini “Ödül verdiğimiz herkes içeriye girdi çıktı. Ağır diyeti olan bir ödül” diye ifade etti. Sibel Güneş, “Biz bir basın meslek örgütüyüz. Akit de bizim üyemiz Sol gazetesi de Evrensel de, Birgün de bizim üyemiz. Sadece basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü ve de gazeteciliğin yapılabilir olması konularında tarafız” diye konuştu.

‘GAZETECİ ÇOK YALNIZ, SİZLER ŞÖVALYE DEĞİLSİNİZ’

Gazetecilerin yalnızlığından söz eden Sibel Güneş “Mezun olup basın iş kanunuyla işe başladınız mutlaka bir sendikaya üye olun, kim gazetecilik için bir söz söylüyorsa gidin o derneğe üye olun, Türkiye Gazeteciler Cemiyetine de üye olun. Toplu hareket etmeye dayanışmaya çok ihtiyaç var, çünkü gazeteci çok yalnız.” dedi.Tek başına gazetecinin çok güçsüz kalacağını söyleyen Güneş “Sizler şövalye değilsiniz. Lütfen örgütlü olmaya dikkat edin” diye konuştu.

İş cinayetlerine getirilen yayın yasaklarından da bahseden Güneş, Kuzey Marmara Otoyolu inşaatında meydana gelen göçüğün ardından gelen yayın yasağını örnek verdi. Medyanın sorgulayıcı gücünün patronlar üzerinde olumlu etki yaratacağını söyleyen Güneş, bu yayın yasaklarının iş cinayetlerini durdurmadığını söyledi. Bir gazetecinin devlet memuru olmadığını söyleyen Sibel Güneş “İtaatkar olma durumunda hiç değiliz” dedi. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Östrojen dengesizliği üşüme nedeni olabilir

SONRAKİ HABER

Medya ve Mülteci Hakları Derneği "medya radar" çalışması başlatıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa