01 Aralık 2018 17:22

Af Örgütü, Çin'e sordu: Akıbeti bilinmeyen Uygurlar nerede?

Uluslararası Af Örgütü, kamplarda tutulan Uygurların akıbetleri hakkında Çin hükümetinden açıklama yapmasını talep etti.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Uluslararası Af Örgütü, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde kurulan ‘Aşırılıkla Mücadele Merkezleri’nde 1 milyona yakın Uygur'un keyfi olarak tutulduğunu öne sürdü. Af Örgütü, kamplarda tutulan Uygurların akıbetleri hakkında Çin hükümetinden açıklama yapmasını talep etti.

Uluslararası Af Örgütü, Ankara Kuğulu Parkta Çin hükümetinin Uygurlar başta olmak üzere azınlıklara karşı yürüttüğü politikaları protesto etmek için bir basın açıklaması yaptı. Açıklamayı, Uluslararası Af Örgütü adına Nilgün Yılmazarslan okudu.

'KAMPLARDA 1 MİLYON KİŞİNİN TUTULDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ'

Çin ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi yönetimlerinin Mart 2017'de yürürlüğe soktuğu ‘Aşırılıkla Mücadele’ düzenlemesi ile bölgede pek çok hareketin keyfi bir şekilde engellendiğini söyleyen Yılmazarslan, ilk olarak 2014 yılında ortay çıkan toplu gözaltı kamplarının da bu düzenleme ile yaygınlaştığını söyledi.  Kamplarda 700 bin ile 1 milyon arası insanın tutulduğunu tahmin ettiklerini belirten Yılmazarslan, kamplarda tutulan insanların kamplarda ne kadar kalacaklarını bilmediklerine ve adil yargıya erişimlerinin olmadığına vurgu yaptı.

'ÇİN HÜKÜMETİ AKIBETLERİNİ AÇIKLASIN'

‘Aşırılıkla Mücadele Merkezleri’nde insanların keyfi olarak gözaltında tutulmalarının yanı sıra, etnik ve dini ayrımcılığa maruz kaldıklarını söyleyen Yılmazarslan, “Kamplarda kalanlar Çin hukuku ve politikalarını öğrenmeye zorlanıyor” dedi. BM Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi tarafından bölgenin ‘hiçbir hakkın olmadığı bölge’ olarak tanımlandığına dikkat çeken Yılmazarslan, görüştükleri yüzlerce kişinin gözaltında tutulan aile mensupları ve arkadaşları için endişe duyduğunu aktardı. Çin hükümetinden kamplardan tutulan kişilerinin akibetlerinin açıklanmasının talep edildiği açıklamada Yılmazarslan, “Çin hükümetinin yaptığı zulme sessiz kalmayacağız” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şiddetten kaçtı, 3 çocuğuyla yaşam mücadelesi veriyor

SONRAKİ HABER

Medya ve Mülteci Hakları Derneği "medya radar" çalışması başlatıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa