30 Kasım 2018 23:17

Özgür Ülke anması pazartesi yapılacak

Özgür Ülke gazetesine yönelik 3 Aralık 1994 tarihindeki bombalı saldırının yıl dönümünde gazete binası önünde anma yapılacak.

Fotoğraf: Özgür Ülke

Paylaş

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ) ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, Özgür Ülke gazetesinin bombalanmasının 24’üncü yılında gazetenin İstanbul Kadırga’daki binası önünde anma etkinliği düzenleyecek.

3 Aralık Pazartesi günü saat 11.00’de yapılacak basın açıklamasında bombalama sırasında yaşamını yitiren Ersin Yıldız anılacak.

İnisiyatif ve platform tarafından yapılan açıklamada, gazeteciler ve basın meslek örgütleri anmaya davet edildi.

NE OLMUŞTU?

Özgür Ülke gazetesinin İstanbul Kadırga’daki teknik binası, Cağaloğlu’daki merkez bürosu ve Ankara bürosu 3 Aralık 1994 tarihinde bombalı saldırıya uğramıştı.

Kadırga bürosundaki ulaştırma görevlisi 32 yaşındaki Ersin Yıldız saldırıda yaşamını yitirirken, gazetenin 23 çalışanı da yaralanmıştı.

Bombalanmanın üzerinden 15 gün geçmeden Özgür Ülke gazetesi, dönemin Başbakanı Tansu Çiller imzalı “gizli” ibareli bir belge yayımlamıştı.

Yayımlanan bu belgede doğrudan Özgür Ülke’nin ismi verilerek, şu ifadeler yer alıyordu: “Bölücü ve yıkıcı faaliyetlere destek verecek şekilde yayın yapan basın organlarının faaliyetleri son günlerde devletin bekası ve manevi değerlerine açıkça saldırı şeklini almıştır. Vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğüne yönelik bu önemli tehdidin bertaraf edilmesi maksadıyla önlemlerin alınmasına…”

Anmanın yapılacağı adres. Liman Caddesi, Kadırga Parkı yanı. Fatih/İstanbul olarak açıklandı. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Alaska'da 7,0 büyüklüğünde deprem

SONRAKİ HABER

ABD Senatosu Dışişleri Komisyonu, Türkiye’ye yaptırım tasarısını onayladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa