30 Kasım 2018 14:34

‘Kırıklar’da taş ocağı istemiyoruz’

Kurulmak istenen taş ocağı için mahkeme ÇED gerekli değildir kararı verdi. Taş ocağı ruhsatının iptali için de dava açıldı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

İzmir'in Buca ilçesi Kırıklar Mahallesi'nde, zeytin ve tarım arazilerine yakın bir bölgede kurulmak istenen taş ocağı için İzmir Valiliği'nce 'Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir' kararı, Buca Belediyesi ve vatandaşların açtığı dava ile iptal edildi. Buca Belediyesi ayrıca, taş ocağı ruhsatının iptali için de dava açtı. Bu dava kapsamında bilirkişi incelemesi yapıldı.

MAHKEMEDEN ‘ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR’ KARARI

Buca'nın Kırıklar Mahallesi’nde, Doğkem Madencilik tarafından taş ocağı ve kırma - eleme tesisi kurmak için İzmir Valiliği’ne ÇED başvurusu yapıldı. Valilik, ‘ÇED gerekli değildir’ raporu verdi. Bunun üzerine Buca Belediyesi ve Muhtarlık ile bölgede yaşayan vatandaşlar, ÇED kararının iptali için İzmir 3'üncü İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Davanın gerekçelerinde, ocağın çevreyi olumsuz yönde etkileyeceği, bölgedeki halkın sağlığı ve doğal çevre üzerinde tahribata yol açacağı belirtildi. Proje sahasına 300 metre mesafede ekili tarım alanları ile zeytinliklerin olduğuna dikkat çekildi. Ocağın faaliyete geçmesi halinde, dinamitle yapılacak patlatma işlemlerinin de Kırıklar Mahallesi’ne yaşayanları olumsuz yönde etkileyeceği vurgulandı. Dosyayı inceleyen mahkeme, ‘ÇED gerekli değildir’ kararını iptal etti.

‘YAŞAM ALANLARIMIZA KIYMAYIN’

Geçimini tarımdan, zeytincilikten sağlayan yöre halkı, kararın kendilerini mutlu ettiğini belirtti. Kırıklar Mahalle Muhtarı Mümtaz Özçiftçi, yaşadıkları mahallenin doğal güzelliklerine dikkat çekerek, “Biz burada yaşıyoruz. Toprak bizim hayatımız ama birileri hayatımızı elimizden almaya çalışıyor. Burada taş ocağı istemiyoruz” dedi. Bölgede herhangi bir alana bu tür tesislerin yapılmaması için sonuna kadar mücadele edeceklerini de söyleyen Özçiftçi, yetkililerin bir daha benzer projelere izin vermemesini istedi. Taş ocağının, mahallenin oksijen kaynağı olan ormanlara da zarar verdiğini dile getiren Mümtaz Özçiftçi, sağlıklı bir doğa ve aynı zamanda sağlıklı bir yaşam istediklerini söyledi.

RUHSAT İPTALİ İÇİN AÇILAN DAVA SÜRÜYOR

Köylerinin 1700 metre yakınındaki taş ocağını istemediklerini söyleyen vatandaşlar, “Yaşam alanımızı korumak için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Biz buraya taş ocağı yapılmasını istemiyoruz. Çoğumuz zeytincilik ve tarım ile geçimimizi sağlıyoruz. Bu ocak açılırsa hem geçim kaynağımızdan, hem de temiz havamızdan olacağız. Patlatacakları dinamitler hayatımızı tehlikeye sokacak. Maden, doğadan ve bizlerin hayatından değerli mi” sözleri ile tepki gösterdi.

Buca Belediyesi, taş ocağı ruhsatının iptali için de İzmir 1’inci İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkemenin atadığı bilirkişiler, davaya konu sahada incelemelerini tamamladı. Dosyaya sunulacak raporun ardından, açılan iptal davasında karar verilecek. (İzmir/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yıldırım düşen minare tehlike saçıyor

SONRAKİ HABER

Pompalı tüfekle öldürmeye teşebbüs eden erkeğe önce ceza sonra tahliye verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa