TOKİ işçileri 10 gündür eylemde

Şirket konkordato ilan etti, konkordatodan sonra gelen TOKİ de işçilerin paralarını vermedi.

30 Kasım 2018 14:34
Son Güncellenme Tarihi: 30 Kasım 2018 20:29
Paylaş

Hüseyin İNANÇ
Ankara

Ankara’nın Mamak ilçesinde yapılan TOKİ 2. Etap inşaatında işçiler bir yıldır ücretlerini alamadıkları için iş bıraktı. 22 Kasım gününden beri inşaat alanının önünde eylem yapan işçiler, soğuk havaya rağmen inşaat önüne kurdukları çadırda eylemlerini sürdürüyor. 2017 yılı şubat ayında işe başlayan işçiler, aralık 2017’ye kadar ücretlerini asgari ücret üzerinden düzenli olarak aldıklarını söylüyorlar. Ancak ana yüklenici firma olan Çınar ve Etken İş Ortaklığının aralık 2017’de konkordato ilan etmesinin ardından yaklaşık bir yıldır hiçbir ücret alamadıkarını anlatan işçiler, konkordatodan sonra gelen TOKİ uzmanlarının işi devraldığını söylediler.

'PATRONUN AVANSINA SAYDILAR'

Evrensel'e konuşan işçi Kerem Özkaya, TOKİ uzmanlarının kendilerinden geçmiş yıla dair alacaklarını en düşük miktarları söylerek bildirmelerini istediklerini, bunun üzerine inşaatta çalışan 225 işçinin toplam alacağı olan 1 milyon TL’nin 350 bin TL’sinden vazgeçttiklerini aktardı. Ancak nisan 2018’de ücretlerinin yatırılacağı sözü verilmesine rağmen hâlâ alamadıklarını belirten Özkaya, “TOKİ uzmanları ilk geldiğinde bize ‘Sizin paranız artık güvende, doğrudan TOKİ ile muhattapsınız yani devletin himayesi altındasınız’ demişlerdi” dedi. O dönem devletin paralarını ödeyeceği düşüncesi ile sevindiklerini anlatan Özkaya, ücretlerini neden alamadıklarını TOKİ uzmanlarına sorduklarında hak edişleri olan 1 milyon TL’nin iş ortaklığının sahibi Gökhan Saral’ın aralık ayında TOKİ’den çektiği, 2 milyon TL’lik avanstan düşürüldüğünü öğrendiklerini ifade etti. Özkaya “Bunu öğrendikten sonra biz iş bıraktık, 3 ay önceye kadar hiç kimse çalışmadı” dedi.

'ATALAY’IN YANINDAN BİZ KALKTIK, PATRON GELDİ'

3 ay önce TOKİ uzmanlarının inşaatta bir yemek verip “Geçmişi unutalım, bu işi beraber bitirelim, 5-15 Eylül arasında paralarınız yatacak” dediklerini aktaran Özkaya, “Biz gene kandık, çalıştık” dedi. Oyalamaların devam etmesi ve ücretlerini alamamaları üzerine iş bıraktıklarını söyleyen Özkaya, “En sonunda direnişe karar verdik, son noktadayız artık” dedi. Daha önce ücretlerini almak için her yolu denediklerini dile getiren Özkaya, “9-10 ay önce AKP eski milletvekilleri Beşir Atalay ve Burhan Kayatürk ile de görüştük. Bizi dinlediler, notlar aldılar. Bize ‘derdinize çare olacağız’” dediler. Fakat biz daha dışarı çıkmıştık ki ana yüklenici firmanın sahibi olan Gökhan Saral geldi, onların yanına oturdu” dedi.

TOKİ’ye verdikleri dilekçelerin kendilerinden önce şantiye şeflerine ulaştığını da anlatan Özkaya, “Kime gittiysek çare olmadı, biz de hakkımızı alana kadar direnmeye karar verdik” dedi. Ankara İl Emniyet Müdür Yardımcısının da direnişteki işçilere sayınız 10-15’i geçerse müdahale ederiz dediğini aktaran Özkaya, “Burada 200’den fazla işçi olurduk biz ama kısıtlı bir sayıda duruyoruz ki bir şey olmasın” dedi. Taleplerinin 2017’den kalan 1 milyon TL’lik alacaklarının 650 bin TL’si ile daha önce kendilerine ana yüklenici iş ortaklığı tarafından verilen çek ve senetlerin ödenmesi olduğunu söyleyen Özkaya, “Sadece bizden fedakarlık istiyorlar, biz tüm fedakarlıkları yaptık ama ücretlerimiz hâlâ ödenmiyor” dedi. Sorunlarını anlattıkları kimi yetkililerin kendilerini ya umursamadıklarına ya da dalga geçtiklerine değinen Özkaya, “Biz bu direnişi hakkımız alıncaya kadar devam ettireceğiz, emeğimizin karşılığını istiyoruz” dedi.

‘BİZ OLMASAK BU BİNALAR DA OLMAZ’

Direnişteki bir başka işçi ise “TOKİ’deki uzmanlar, devletteki yetkililer, hatta Cumhurbaşkanımız iki ay çalışmasın, evlerine ekmek götürebiliyorlar mı? Biz burada bir yıldır evimize ekmek götüremiyoruz” dedi. Bir yıldır sigorta primlerinin de yatmadığını anlatan işçi, “Emeğimizin karşılığını alamıyoruz, denetim yok, iş güvenliği diye bir şey yok” dedi. “Bizi alt sınıf olarak görüyorlar ama biz olmasak bu binlar bizim emeklerimizle inşa ediliyor, biz olmasak bu binalar da olmaz” diyen işçi Gebze’de hayatını kaybeden işçileri anarak, “Bizim onlardan tek farkımız yaşıyoruz ama evimizde rahat oturamıyoruz” diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

CHP'li vekiller, THY'nin gazete ambargosunu protesto etti

SONRAKİ HABER

İzmir’de ücretleri için iş bırakan Doğa Koleji öğretmenlerine velilerden destek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa