29 Kasım 2018 19:26

CHP ve İYİ Parti'de Ankara ve Antalya anlaşmazlığı

CHP'nin Ankara ve Antalya’yı isteyen İYİ Parti’ye bunların yerine Manisa, Trabzon, Denizli, Kayseri ve Konya için destek vaat ettiği iddia edildi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

CHP’nin yerel seçim ittifakı görüşmelerinde Ankara ve Antalya’yı isteyen İYİ Parti’ye, bu iki ilin yerine Manisa, Trabzon, Denizli, Kayseri ve Konya büyükşehir belediyeleri için destek vaat ettiği bildiriliyor.

Haberturk'ten Muharrem Sarıkaya iki partinin adaylık pazarlıklarına dair iddiaları kaleme aldı. Yazıda şu iddialar öne çıkıyor:

"İki parti arasında kriz olduğu söylenemez ancak, görünen pürüzün nedeni tek büyükşehirde, Ankara’ya dayanıyor… İYİ Parti, 'Madem İstanbul, İzmir, Adana, Mersin gibi büyük illeri terk ediyoruz, o zaman iki büyükşehir de bize kalsın; Ankara ve Antalya’da ısrarımız var' diyor."

"Son görüşmeden bu yana CHP’den Bülent Tezcan ile İYİ Parti’den Koray Aydın tekrar bir araya gelmemiş olsa da başka kanallardan devam eden görüş alışverişi müzakere masasına oturmayı tıkıyor. İYİ Parti, Antalya’yı aşılmaz görmemekle birlikte Ankara konusundaki ısrarını devam ettiriyor.

Hatta biraz da sitem ediyor; Balıkesir’de CHP’nin aday çıkarmış olmasını da gerekçesi yapıyor.

İlk görüşmede Balıkesir’in kapsam içinde olduğunu, ancak kendilerine haber vermeden CHP’nin Büyükşehir adayını açıkladığını belirten İYİ Parti’nin etkin ismi, 'Bu can sıkıntısı yarattı' dedi."

MANSUR YAVAŞ İDDİASI

"İYİ Parti’nin iddiası, “MHP aday çıkarmadığı için AK Parti’ye oy vermekten kaçan milliyetçi muhafazakar seçmenin CHP amblemine de oy vermeyeceği” yönünde…

Bundan dolayı Mansur Yavaş üzerinde mutabakat sağlanıp, İYİ Parti’den aday gösterilmesinin daha yararlı olacağını ileri sürüyor.

Ancak orada bir başka açmaz karşılarına çıkıyor, Yavaş tek başına İYİ Parti adayı olmak istemiyor.

Daha önce koyduğu noktada duruyor; son tahlilde ise bir süre önce İYİ Parti lideri Akşener’in de altını çizdiği gibi 'Eğer ittifak olacaksa CHP’den yana eğilim' gösteriyor."

CHP: İKİ DEĞİL DÖRT VERELİM

"CHP tarafı ise gelişmeleri sakin izliyor. Ancak Ankara konusundaki ısrarından vazgeçmiyor…

CHP’nin etkin ve yetkin ismi, “İYİ Parti bizden Ankara ve Antalya’yı istiyor ama biz onlara iki değil, dört yeri öneriyoruz” dedi ve ekledi: İYİ Parti ile Manisa, Denizli, Trabzon’da kesin kazanırız; hatta Konya ve Kayseri’de de bazı ilçeleri alabiliriz. Biz onlara iki yerine kesin alabileceği yerleri öneriyoruz…"

Yazıda CHP'li yetkili ismin" Kayseri ve Konya’da da biz aday çıkarmayıp, İYİ Parti’ye destek veririz, oralarda da oyunu arttırır, hatta bu iki büyükşehrin bazı ilçelerini alabilir…” dediği de aktarılıyor. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kanada’dan 17 Suudi Arabistan vatandaşına yönelik yaptırım kararı

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa