29 Kasım 2018 17:55

Öğretmene saldırıya eğitim sendikaları tepki gösterdi

İstanbul Avcılar Leyla Bayram İlkokulunda görevli öğretmene dönük gerçekleştirilen saldırı, eğitim sendikalarının ortak açıklamasıyla protesto edildi.

Fotoğraf: Eğitim Sen

Paylaş

İstanbul Avcılar’daki Leyla Bayram İlkokulunda bir öğretmene yönelik gerçekleşen saldırı, eğitim sendikaları tarafından protesto edildi.

Eğitim-Bir-Sen, Eğitim-İş, Eğitim Sen ve Türk Eğitim-Sen’in çağrısıyla Avcılar’daki Leyla Bayram İlkokulu önünde bir araya gelen eğitimciler, öğretmene yönelik gerçekleştirilen saldırıyı kınadı. Açıklamaya veliler ve öğrenciler de destek verdi.

Türk Eğitim-Sen Başkanı İbrahim Ender Aktan’ın okuduğu basın açıklamasında, son günlerde öğretmene yönelik şiddet olaylarının arttığı belirtilerek “Öğretmenlerimizin motivasyonuna, itibarına, sağlığına ve hatta canına kasteden şiddet vakaları, artık eğitim hayatımızın en hayati problemlerinden birisi haline gelmiştir” denildi.

Öğretmenlere yönelik şiddet olaylarında yetki sahibi olanların yaşanan saldırıları sadece kınamakla yetinmemesi ve somut adımlar atılması istenen açıklamada şu ifadelere yer verildi: Öğretmene ve kamu çalışanlarına yönelik şiddet üzerine idari ve hukuki tedbirler ivedilikle alınmalı. Şiddet vakaları konusunda önleyici ve caydırıcı tedbirler hayata geçirilmelidir. Psikolojik danışmanlık hizmetlerinin etkin hale getirilmesi, disiplin yönetmeliklerinin yetersizliklerinin giderilmesi, okullarda güvenlik önlemlerinin alınması vs. gibi düzenlemelerin yanı sıra hepsinden öncelikli olarak öğretmenlerin itibarının artırılmasına yönelik tedbirlerin alınması kaçınılmazdır. Öğretmene verilen değer hususunda öğrenci ve ailelerin bilinçlendirilmesi, öğretmene şiddet vakalarının önünün alınması anlamında gözden kaçırılmaması gereken hususların başında gelmektedir.

‘ARTIK SABIR TÜKENDİ’

Öğretmene ve kamu çalışanlarına yönelik şiddeti önleyebilmeye dair mevzuat düzenlemeleri için vakit geçirmeden harekete geçilmesi gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, düzenlemeler yapılmaz ise bundan sonra yaşanabilecek şiddet vakalarının sorumlularının bu tedbirleri almayan makamlar olacağı belirtildi. Açıklamada medya kuruluşlarının öğretmenlerin itibarını rencide edici haberlerden kaçınmaları istenerek ailelere de şu çağrı yapıldı: Çocuklarınız çocuklarımızdır. Onları daha güzel bir geleceğe hazırlamak için en az sizler kadar istekli olduğumuzu bilmenizi istiyoruz. Sizden tek arzumuz, öğrencilerimizle aramızda oluşturduğumuz sevgi ve saygıya dayalı beraberliğe katkı sağlamanızdır. Şiddete maruz kalan meslektaşlarımıza geçmiş olsun diyor, öğretmene şiddeti lanetlediğimizi kararlılıkla ifade ediyor ve bir daha benzeri hadiselerle kamuoyu gündemine gelmemeyi diliyoruz. Unutmayalım, öğretmene sahip çıkmak geleceğimize sahip çıkmaktır. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Meral Danış Beştaş: Demirtaş neden hâlâ tahliye edilmedi?

SONRAKİ HABER

ABD Senatosu Dışişleri Komisyonu, Türkiye’ye yaptırım tasarısını onayladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa