29 Kasım 2018 17:49

Meral Danış Beştaş: Demirtaş neden hâlâ tahliye edilmedi?

HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, Demirtaş'ın AİHM kararına rağmen neden serbest bırakılmadığını Adalet Bakanı Gül'e sordu.

Fotoğraf: HDP

Paylaş

AİHM tarafından HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında verilen serbest bırakılsın kararının üzerinden on gün geçtiğine dikkat çeken HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş AİHM kararlarının bağlayıcı olduğunu ve bu karara uymayan devletlerin ağır yaptırım yükü altında kalacağını vurguladı.

Demirtaş’ın hala neden tahliye edilmediğini soran Beştaş Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e şu soruları sordu: 

■ Selahattin Demirtaş hakkındaki AİHM kararı 20 Kasım 2018 tarihinde açıklanmış olmasına rağmen neden hala tahliye edilmemiştir?
■ AİHM kararı gerekçeli olarak yayımlanmış olup “tutukluluk” acele işlerden olduğu halde mahkeme neyi beklemektedir?
■ Tarafınızca yapılan açıklamada AİHM kararını bağımsız yargının uygulayacağı ve bu karara herkesin saygı duyması gerektiğine dair açıklama karşısında “bağımsız” olan yargı neden kararı uygulamamaktadır?
■ Cumhurbaşkanının  “AİHM’nin verdiği kararlar bizi bağlamaz” şeklindeki ifadesi mahkemece talimat olarak mı kabul edilmiştir? Şayet öyle ise mahkemelerin “bağımsız” olduğundan söz edebilir miyiz?
■ Cumhurbaşkanının açıklaması yargıya müdahale değil midir? Cumhurbaşkanının açıklamasını AİHS 18. Maddesinin ihlalinde ısrar olarak
görmüyor musunuz?
■ Demirtaş kararına direnme, hukuka bağlılıktan vazgeçmek midir?
■ Kamuoyuna yansıdığı üzere AİHM kararının açıklandığı 20 Kasım günü cumhurbaşkanı Ankara Cumhuriyet Savcısı Yüksel Kocaman ile ne görüşmüştür?
■ Bu görüşmenin Demirtaş kararı ile bir ilgisi var mıdır? Bu konuda kamuoyuna bir açıklama yapılacak mıdır?
(HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Trump'ın eski avukatı kongreye yalan söylemekten suçlu bulundu

SONRAKİ HABER

EMO Bilim - Akademi - Mühendislik buluşması gerçekleşiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa