29 Kasım 2018 17:36

AKP’li vekile göre Aladağ'ı anmak provokasyonmuş

Aladağ'daki özel öğrenci yurdundaki yangında hayatını kaybedenler, Genel Kurulda anıldı. AKP’li vekil ‘provokatörlük’le suçladı.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Adana Aladağ'da, özel bir öğrenci yurdunda çıkan yangında hayatını kaybeden öğrenciler, facianın ikinci yılında Meclis Genel Kurulunda anıldı.

CHP, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullardaki öğrencilerin yurt ve pansiyonlardaki barınma sorunlarına ilişkin araştırma önergesinin bugün görüşülmesini, grup önerisi olarak Genel Kurul gündemine getirdi.

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, Aladağ'da bir kız öğrenci yurdunda çıkan yangında 11'i kız öğrenci, 12 kişinin hayatını kaybetmesinin üzerinden iki yıl geçtiğini anımsattı. Sümer, öğrencilerin ailelerinin bugün Meclise gelerek hak, hukuk ve adalet istediğini belirtti.

Yangından sonra delillerin karartılması uğruna Aladağ'daki yurdun bir gecede yıkıldığını ifade eden Sümer, yangından sonra yönetmeliğe uygun olmayan kaç yurdun denetlendiğini, uygun koşulları taşımadığı için kaç yurdun kapatıldığını sorarak, “Etkin bir denetim yok ve çocuklarımızın kıymeti yok” dedi.

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, mevcut teftiş sistemiyle yurtların, okulların, özel okulların denetlenmesinin mümkün olmadığını ifade etti.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, Kredi Yurtlar Kurumuna büyük görev düştüğünü vurgulayarak, hiçbir öğrencinin açıkta kalmaması, gerekirse kiralama yaparak öğrencilere barınma imkanı sağlanması gerektiğini söyledi.

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Aladağ'daki yurt yangınına ilişkin davada tek bir tutuklunun bulunmadığını ve çocukların ölümüne neden olan yetkililerin terfi almaya devam ettiğini hatırlattı.

AKP’Lİ VEKİLDEN ‘PROVOKASYON’ ÇIKIŞI

AKP Bursa Milletvekili Osman Mesten ise AKP iktidara geldiğinden bu yana en fazla üzerinde durdukları konuların başında eğitimin geldiğini ileri sürdü.

Muhalefetten gelen eleştirilere yanıt veren Mesten, “Milli Eğitim Bakanlığına bağlı herhangi bir yurtla ya da özel yurtla ilgili tespitiniz olursa biz de sizin kadar üzerine gidelim, cezalandırılması, kapatılması ne gerekiyorsa yapalım. Kan, acı üzerinden siyaset yaparsanız sadece provokatörlük yapmış olursunuz” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'un, “Böyle bir anlayışı Allah kahretsin...” sözlerine AKP’li milletvekilleri tepki gösterdi. TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop, birleşime ara verdi, arada da iki parti milletvekilleri arasında tartışma sürdü. Konuşmaların ardından CHP'nin grup önerisi kabul edilmedi. (AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP’nin kağıt krizine karşı önlem paketi, AKP oylarıyla reddedildi

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa