29 Kasım 2018 16:40

KESK MYK üyeleri yargılandı: Burada yargılanan barış isteğidir

'Afrin’e Saldırı Kaosu Derinleştirir' açıklamasında bulunan KESK MYK üyesi 7 kişinin yargılandığı dava görüldü. Duruşma 7 Mart 2019’a ertelendi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

“Afrin’e Saldırı Kaosu Derinleştirir” açıklamasında bulunan KESK MYK üyesi 7 kişinin yargılandığı dava görüldü. Tutuksuz yargılanan KESK Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik, “Yargılanan asıl şey barıştır. Burada yargılanan bizim barışa dair düşüncelerimizdir” dedi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi 7 kişi hakkında Afrin’e dönük operasyon sürecinde “Afrin’e Saldırı Kaosu Derinleştirir!” başlığı ile yayınladıkları yazılı açıklamadan dolayı açılan davanın ilk duruşması Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmada ilk olarak KESK Eş Başkanı Mehmet Bozgeyik söz aldı. Bozgeyik, “Şu anda Ankara Adliyesi’nde yargılanan asıl şey barıştır. Burada yargılanan bizim barışa dair düşüncelerimizdir. Konfederasyonumuz olan KESK kurulduğu günden bu yana savaşı değil barışı savunmuştur” dedi.

‘POLİSLER İTİRAF ETMİŞTİ’

Ardından söz alan KESK Genel Sekreteri Ramazan Gürbüz ise, “2014 yılından bu yana KESK MYK üyesiyim. Bu suçlamalara ilişkin burada zorlama bir suçlama olduğunu gördüm. Daha önce soruşturma kapsamında Ankara Emniyeti’nde verdiğim ifade sırasında, polislerin konu ile bütünlüğü olmayan birkaç sosyal medya paylaşımımı dosya eklediklerini gördüm. Ve kendilerine sorduğumda ise şöyle ilginç bir cevap almıştım. Polisler bana, ‘Dosyada bir şey olmadığı için ve dosyayı güçlendirmek için böyle bir şey yaptık’ dediler. Şimdi bu bile kendi başına dosyanın ne derece boş olduğunu gösteren bir durumdur” ifadelerinde bulundu.

Savunmalar sonrasında söz alan sendika avukatı, aynı zamanda İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ise şunları söyledi: “Suçun maddi hiçbir yanı yok. İddia makamı hiçbir delil göstermeden suçlama yapmıştır. Dosyada gördüğümüz kadarı ile kanıt hükümlülüğü tersine dönmüştür.”

Ara kararını veren mahkeme heyeti, diğer tutuksuz sanıkların bir sonraki duruşmada hazır edilmesini isteyerek duruşmayı 7 Mart 2019’a erteledi. (Ankara/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Maden ocağının ÇED toplantısı halkın tepkisi üzerine iptal edildi

SONRAKİ HABER

10 Ekim Katliamı'ndaki ihbar skandalını yazan gazeteci, WhatsApp grubundan çıkarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa