29 Kasım 2018 16:19

'Hal yasası çiftçiyi vurur'

Cumhurbaşkanlığına iletildiği ve burada son şeklinin verilmesinin ardından Meclise geleceği açıklanan yeni hal yasası taslağına CHP’den tepki geldi.

Kaynak: Pixabay

Paylaş

Mahir DOĞAN
Antalya

Cumhurbaşkanlığına iletildiği ve burada son şeklinin verilmesinin ardından Meclise geleceği açıklanan yeni hal yasası taslağına CHP’den tepki geldi. CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, “Yeni hal yasası taslağını üreticiyle ve hal komisyoncularıyla paylaşmadan doğru bir adım atamazsınız. Tarımı bitirme yolunda hızla ilerliyorsunuz” dedi.

Önümüzdeki günlerde TBMM'ye getirileceği açıklanan yeni hal yasası ile ilgili bir açıklama yapan CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, “Komisyonculuğun tamamen kaldırılmasına yönelik hazırlandığı konuşulan yeni hal yasasının taslağının üretici ve komisyonculara gösterilmeden sadece bir sunumla geçiştirilmesi yanlıştır. Eğer yerine bir şey koymadan bunu kaldırırsanız küçük üreticiyi yok edersiniz. Lütfen işi bilmeden, üreticiyi dinlemeden hareket etmeyin” çağrısı yaptı.

Özer, çiftçinin üzerinde yoğun bir fiyat baskısı uygulandığına, artan gıda fiyatları konuşulurken kimsenin girdi maliyetlerinden söz etmediğine dikkat çekti.

PAYDAŞLAR KİM, ŞİRKET HANGİSİ?

Gübre, mazot, ilaç, tohum, yem, nakliye, işçilik maliyetleri hep artarken ürün fiyatlarının hep aynı kalmasının istendiğini ifade eden Özer sözlerini şöyle sürdürdü: “Gıda enflasyonu gerekçesiyle yapılması gündeme gelen yeni hal yasası ile hal komisyonculuğu tamamen kaldırılmak isteniyor. Bu yanlıştır, çünkü komisyoncu çiftçinin temsilcisidir. Ticaret Bakanı geçenlerde yeni hal yasasıyla yap-işlet-devret modelinden, uygulamada pozitif yansımalarını göreceğimizden, tüm paydaşlarla çalışıldığından söz etti. Sormak istiyorum; bu paydaşlar kimlerdir? Yap-işlet-devret modeli için hangi profesyonel şirket düşünülmektedir? Uygulamanın pozitif yansımalarından kasıt nedir?”

Özer, Yeni hal yasası taslağını Cumhurbaşkanlığına ilettiklerini, burada son şeklinin verilmesinden sonra Meclise getireceklerini söyleyen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a şöyle seslendi: “Maliyetin artmasına etki eden girdilerin çiftçinin sırtında oluşturduğu dev kambur giderilmediği sürece istediğiniz hal yasasını getirin gıda enflasyonunun önüne geçemezsiniz”.

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yayın yasağı kimlere var?

SONRAKİ HABER

Kalın'dan Davutoğlu'na yanıt: Erdoğan'ın mal varlığı bellidir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa