29 Kasım 2018 15:30

Pancarı getirdiler teslim edemediler

Özelleştirilen Afyon Şeker Fabrikasına ürün teslim etmek için gelen pancar üreticileri, fabrika önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Fotoğraf: Satılmış Akkaş

Paylaş

Afyon'da Çobanlar ilçesine bağlı Kocaöz beldesinde özelleştirilen Afyon Şeker Fabrikasına ürün teslim etmek için gelen pancar üreticileri, fabrika önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Traktör, kamyon, TIR ve benzeri araçlarla getirdikleri pancarı fabrikaya vermek için saatlerce beklediklerini belirten üreticiler, bu duruma tepki gösterdi: İki gündür arıza ve elektrik sıkıntısı olduğunu söylüyorlar. Arıza iki gündür giderilmiyor. Doğru mu, değil mi onu da bilmiyoruz. Yağmurun altında bu sıkıntıyı yaşıyoruz.”

Üretici Abdullah Tabanlı, “Pancarı almıyorlar. 150 ton pancar getirdim. İçeride bir sıkıntı var, almıyorlar bizi” dedi.

‘DEVLET SAHİP ÇIKSIN’

Mağdur olduklarını kaydeden üreticilerden Kasım Karaca ise, “Devlet çiftçisine sahip çıksın. Burada 15 ile 20 ton pancar verebilmek için günlerdir bekliyoruz. Bizim ömrümüzden gün çalınıyor” diye konuştu.

Çay ilçesinden pancar getiren Emir Ünal, sabah saatlerinde fabrikaya geldiklerini ve gece ancak perona araçlarını koyabildiklerini söyledi. Ünal, şöyle konuştu: “İki gündür bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Başka bölgelerden TIR’larla pancar geliyor ve buradaki araçları almıyorlar. Biz o yüzden burada mağdur bekliyoruz. Konya tarafından gelen TIR’lara öncelik tanıyorlar. Yetkililere, ‘Neden bizim pancarımızı değil de oradan gelen pancarı alıyorsunuz’ diye sorduk. Onlar da ‘Oradan pancar ihtiyacını karşılamak için onları mecbur almak zorundayız’ diyor.

ÖZELLEŞTİRMENİN SONUCU

Fabrika önünde pancar teslim etmeyi bekleyen üreticileri ziyaret eden CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Türkiye genelindeki 14 şeker fabrikası özelleştirilirken eylem yaptıklarını hatırlattı. Köksal, “Özelleştirmenin sonuçlarının ağır olacağını söyledik. Daha bir yılı bile doldurmadan bu ağır bedelleri hep beraber ödüyoruz. İşte buradaki üreticiler de mağdur. Bu üretici hepimizin. İnsanları canından bezdirirseniz, gelecek yıl pancar ekecek üretici bulamazsınız” diye konuştu. (Afyon/DHA)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Antalya Barosu, Elçi afişini panodan indirdi

SONRAKİ HABER

ABD Senatosu Dışişleri Komisyonu, Türkiye’ye yaptırım tasarısını onayladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa