29 Kasım 2018 15:03

Maden arama tehdidi altında olan Dedegöl Dağı kurtuldu

Türkiye'nin en önemli uzun duvar tırmanış rotalarının bulunduğu Dedegöl Dağları, Kızıldağ Milli Parkı sınırları içerisine alındı.

Fotoğraf: Öztürk Kayıkcı/Yaman Özakın

Paylaş

Türkiye’nin en önemli uzun duvar tırmanış rotalarının bulunduğu Dedegöl Dağları, Kızıldağ Milli Parkı sınırları içerisine dahil edildi. Maden arama tehdidi altında olan Dedegöl Dağlarında, dünyaca tanınan tırmanış bölgesi ve Türkiye’nin en derin dördüncü mağarası bulunuyor. Bu bölgenin kurtulması için uzun süredir uğraş veren sporcular bölgenin Kızıldağ Milli Parkı sınırları içerisine dahil edilmesiyle çok önemli bir zafere imza attı.

Türkiye’nin en önemli uzun duvar tırmanış rotalarının ve mağaralarının bulunduğu Dedegöl Dağları ile Kuzukulağı Yaylası tırmanış bölgesine maden arama ruhsatı verilmiş, bu durum özellikle doğa sporcularının büyük tepkisini çekmişti. Madencilik ve taş ocağı faaliyetleri, sportif faaliyetleri ve sürdürülebilir turizmi bitireceği gibi hayvancılık, tarım gibi yaşamsal döngülere de zarar verecekti.

SPORCULARIN ISRARLI TAKİBİ KURTARDI

Dedegöl Dağı’nın Kızıldağ Milli Parkı’na dahil edilmesi talebiyle ilk olarak Kaya Tırmanış Antrenörleri Mustafa Kalaycı ve Öztürk Kayıkcı ile Kaya Tırmanış Eğitmeni Güneş Ergüden birçok resmi girişimde bulundu. Bu faaliyetlerin doğa sporcuları arasında duyulmasıyla birçok dernek ve sivil toplum örgütü de harekete geçti. Kuzukulağı Yaylası’nda, yüzlerce insanın katıldığı doğa sporları festivali düzenlendi. Sporcuların ısrarlı takibi üzerine Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Hassas Alanlar Dairesi Başkanlığı, Etüt Envanter ve Mağara Çalışma Grubu; kaynak değerleri açısından korunması gereken bu alanların milli park sınırına alınması için harekete geçti. Kaya tırmanışı parkurlarını, su havzalarını besleyen kaynakları, anıt ağaçları içine alan, önemli biyolojik çeşitliliğe sahip olan ve peyzaj bütünlüğü korunması gereken Kuzukulağı Yaylası ile Yaka Kanyonu ve Dedegöl Dağı’nın bir bölümünü kapsayan yaklaşık otuz beş bin hektarlık alanla ilgili hazırlanan kapsamlı envanter raporu, Orman ve Su İşleri Bakanlığına iletildi.

GERİ DÖNÜŞÜ OLMAYACAK TAHRİBATTAN KURTULDU

Türkiye’nin en önemli doğal varlıklarından olan Dedegöl Dağı’nın tamamı 27 Kasım 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 378 numaralı karar ile Kızıldağ Milli Parkı sınırları içerisine dahil edildi. Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin yayımlanmasıyla, bir süredir taş ocağı ve maden tehdidi altındaki bölge geri dönülemeyecek tahribattan kurtulmuş oldu.

ULUSLARARASI STANDARTLARDA BİRÇOK TIRMANIŞ ROTASI

2000’li yılların başında kaya tırmanış rotalarının açılması ile tanınmaya başlayan Dedegöl Dağları ve Kuzukulağı Yaylası, zamanla sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da en çok bilinen doğa sporları merkezlerinden biri haline geldi. Yerli ve yabancı ekiplerin ortaklaşa yürüttüğü çalışmalar neticesinde Türkiye’nin en derin dördüncü mağarası Kuyukule de, bölgede ortaya çıkarıldı. Bu mağara, üniversite kulüpleri ve Mağara Araştırma Derneği tarafından tescillendi. Kuzukulağı Yaylası ve civarı yıl içinde dört mevsim boyunca binlerce doğa sporcusu, kaya tırmanışı, uzun duvar tırmanışı, sportif kaya tırmanışı, dağcılık, tur kayağı, kampçılık, doğa yürüyüşü, bisiklet ve motocross için kullanıyor. Önemli uzun duvar tırmanış rotalarının bulunduğu bölgenin sahip olduğu kaya tırmanış ve doğa sporları potansiyeli sınırsız. Yerli ve yabancı rota açıcılar tarafından uluslararası standartlarda meydana getirilen, uzunlukları 20 ila 600 metre arasında değişen tırmanış rotaların sayısı her geçen yıl artıyor. Birçok endemik bitki türüne de ev sahipliği yapan bölge, çok sayıda yürüyüş rotasına sahip. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Deutsche Bank'ta ‘Panama belgeleri’ araması sürüyor

SONRAKİ HABER

Dersim Barosunun kaçak avcılığa karşı suç duyurusu reddedildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...