29 Kasım 2018 14:20

'17-25 Aralık soruşturması' davasında ağırlaştırılmış müebbet istendi

17-25 Aralık soruşturması ile darbeye teşebbüs ettikleri iddia edilen 59 sanık için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

17-25 Aralık soruşturmasında usulsüzlükler yaptıkları ve darbeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla Fetullah Gülen, ABD'deki Hakan Atilla davasında tanıklık yapan Hüseyin Korkmaz ile eski Emniyet Müdürü Yakub Saygılı'nın da aralarında bulunduğu 13'ü tutuklu 71 sanığın yargılandığı davada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, 59 sanığın "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını istedi. Mahkeme tüm tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi. 

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşındaki salonda yapılan duruşmaya 11'i tutuklu 13 sanık ve avukatları katıldı. 

Duruşmada ayrıca Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, MİT Başkanı Hakan Fidan ve eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu ile aralarında iş insanlarının da bulunduğu müşteki-müdahilleri de avukatları temsil etti.

Duruşmada 247 sayfalık esas hakkındaki mütalaasını okuyan Cumhuriyet Savcısı Ramazan Gökçe, aralarında eski emniyet müdürleri Yakub Saygılı, Kazım Aksoy, Yasin Topçu ve Mahir Çakallı'nın da bulunduğu 59 sanığın "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını istedi. 

Sanıklar Yakub Saygılı, Kazım Aksoy, Yasin Topçu'nun "silahlı terör örgütü yöneticisi olma" iddiasından 15 yıldan 22 yıl altışar aya kadar hapis cezasına mahkum edilmesini talep eden Gökçe, 54 sanığın "silahlı terör örgütüne üye olma" iddiasından 7 yıl altışar aydan 15'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını öngördü. 

Cumhuriyet savcısı Gökçe, Fetullah Gülen, ABD'deki Hakan Atilla davasında tanıklık yapan Hüseyin Korkmaz, eski Emniyet Müdürü Hamza Tosun ile Sinan Dursun, Engin Filiz ve Sinan Sağyalavaç'ın dosyasının tefrik edilmesini, haklarındaki yakalama kararlarının devamını istedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşındaki salonda yapılan duruşmada cumhuriyet savcısının mütalaasını okumasının ardından müşteki avukatları mütalaaya karşı beyanlarını yazılı olarak mahkemeye ileteceklerini kaydetti.

Tutuklu sanıklar ve avukatları da esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma hazırlamak için süre talep etti.

Talepleri değerlendiren mahkeme heyeti,  tutuklu sanıklar Yakub Saygılı, Kazım Aksoy, İbrahim Şener, Arif İbiş, Mustafa Demirhan, Mehmet Habip Kunt, Mehmet Fatih Yiğit, Hüseyin Tokgöz, Ercan Taş, Hayrettin Can, Fatih Aydın, Cihan Kasak ve Raif Bektaş'ın, atılı suçların vasıf ve mahiyeti, kaçma şüphesi ile delil durumuna göre bu hallerinin devamına hükmetti.

Firari sanıklar Fetullah Gülen, Hüseyin Korkmaz ve Sinan Dursun hakkındaki gıyabi tutukluluk kararının devamına ve bu sanıklar hakkındaki iade için düzenlenen evrakların dönüşünün beklenilmesine hükmeden heyet, sanıklar eski emniyet müdürü Hamza Tosun, Engiz Filiz ve Sinan Sağyalavaç hakkındaki yakalama kararının sürdürülmesine karar verdi.

Mahkeme heyeti sonraki duruşmaların 18, 19 ve 20 Aralık'ta yapılmasını kararlaştırdı. (AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Şiddete maruz kalan kadınlar gelecek planı yapamıyor'

SONRAKİ HABER

Kültür Sanat-Sen: Devletin sanatçıları sarayın eğlencelikleri haline getiriliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa