29 Kasım 2018 13:07
Son Güncellenme Tarihi: 29 Kasım 2018 13:54

Astana'da Suriye konulu 11. garantörler toplantısı sona erdi

Türkiye, Rusya, İran ile Suriye'deki hükümet ve muhalefet heyetlerinin Astana'daki Suriye gündemli toplantısı sona erdi.

Fotoğraf: Aliia Raimbekova/AA

Paylaş

Türkiye, Rusya, İran ile Suriye'deki hükümet ve muhalefet heyetleri 11. kez Astana’da bir araya geldi. Görüşmelerin ana gündemini İstanbul’da Rusya, Türkiye, Almanya ve Fransa’nın katılımıyla gerçekleştirilen Dörtlü Zirve’deki Anayasa Komitesi kurulması kararı oluşturdu. Toplantının 2. gününde taraflar nihai bildiri üzerinde uzlaşmak için ikili ve üçlü toplantılar düzenledi. Toplantının sona ermesinin ardından ortak bildiri açıklandı.

İDLİB, ANAYASA KOMİTESİ VE ALIKONANLAR 

Toplantıda Türkiye, Rusya ve İran'ın İdlib'deki ateşkes ihlallerinden endişe duyduğu, ateşkesin gözlenmesi konusunda ortak çabaları artırma kararı aldığı belirtildi.

Taraflar, kimyasal silahların kullanılmasını kınadı, iddiaların Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü tarafından araştırılmasını istedi. Garantör ülkeler, Cenevre'de Anayasa Komitesinin en kısa sürede kurulması için Suriyeli tarafları destekleme konusunda da mutabık kaldı.

Taraflar Suriye hükümeti ve muhalifler tarafından rehine alınanların karşılıklı serbest bırakılması için başlatılan pilot projenin devam etmesi ve Alıkonulanlar Çalışma Grubu'nun çabalarını iyileştirmekte mutabık kaldı. 

Garantör ülkeler, ülkeye geri dönüşler için uluslararası konferans düzenleme çabaları kapsamında Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ile çalışmaya hazır olduklarını belirtti. 

Bir sonraki Astana toplantısının Şubat 2019'da yapılmasına karar verildiği kaydedildi. 

RUSYA: ABD VARLIĞI SURİYE'NİN BÜTÜNLÜĞÜNE TEHDİT

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandır Lavrentyev, 11. garantörler toplantısının ardından basın toplantısı yaptı. 

AA'nın aktardığına göre Suriye'deki ABD askeri varlığına değinen Lavrentyev, "ABD'nin üsler kurduğunu görüyoruz. Özellikle Kürtlerle olan iş birliği genel olarak Suriye'nin toprak bütünlüğüne tehdit oluşturmaktadır" dedi.

Lavrentyev, "Suriye topraklarında şu an ABD güçleri yerleşmiştir. O bölgede DEAŞ gibi örgütler de var. Hatta muhalifler bile ABD'nin varlığından memnun olmadıklarını açıkça belirttiler. ABD güçlerinin Suriye'nin toprak bütünlüğüne tehdit olduğunu düşünüyorlar. Bunlar konuşuldu. ABD'nin üsler kurduğunu görüyoruz. Özellikle Kürtlerle olan iş birliği genel olarak Suriye'nin toprak bütünlüğüne tehdit oluşturmaktadır. " diye konuştu. 

'RUSYA İLE TÜRKİYE ARASINDA ÇATIŞMA OLASILIĞI YOK'

Lavrentyev, "Astana süreci garantörü Türkiye, Suriye'nin bütünlüğü ve bağımsızlık prensiplerine bağımlılığını teyit ediyor. Suriye topraklarındaki askeri birimlerinin geçici olduğuyla ilgili güvence veriyor. Türkiye’nin sözlerini yerine getireceğinden umutluyuz. Bölge istikrara kavuşunca askerlerini çıkartacağını umut ediyoruz. Rusya ile Türkiye arasında çatışma olasılığı yok" ifadelerini kullandı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Toplantıya dair bir açıklama da Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan geldi. Dışişleri Bakanlığı, "Suriye'nin egemenliği ile toprak bütünlüğüne kasteden ve komşu ülkelerin milli güvenlikleri için tehdit oluşturan ayrılıkçı gündemlere karşı tutum teyit edilmiştir" denildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Anayasa Komitesi ile ilgili istişarelerin yoğunlaştırılması ve Komitenin en kısa zamanda kurulması hususundaki ortak kararlılık ifade edilmiştir" ifadelerine yer verildi.

SURİYE HÜKÜMETİ TEMSİLCİSİ TÜRKİYE'Yİ ELEŞTİRDİ

Suriye hükümeti heyetine başkanlığını yapan ve BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi ise düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin İdlib'de Soçi mutabakatından doğan yükümlülüklerini yerine getirmediğini söyleyerek, diplomatik yollarla çözülmediği takdirde "başka yollar deneyecekleri" ifadelerini kullandı. 

Askeri muhalefet heyetini temsil eden eski Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Ahmet Tuma ise Türkiye'nin Soçi mutabakatında yükümlülüklerini yerine getirdiğini söylerken, Anayasa komitesi kurulması için yapılan görüşmeler hakkında, "Anayasa komitesinin yakında kurulacağını ümit ediyoruz ama ne zaman kurulacak ne zaman çalışmalarına başlayacak belli değil" ifadesini kullandı. (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Aladağ yangınında ölenlerin aileleri Meclise gelerek adalet istedi

SONRAKİ HABER

Süleyman Soylu, fotoğraf sergisi yasağını "provokatif eylem olur" diye savundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa